Kripto Para

Dev madencilik havuzu Rusya’ya yaptırım kararı aldı!

  Rusya’nın, 24 Şubat Perşembe sabahında Ukrayna’yı işgale başlamasının ardından ülkelerden peş peşe Rusya’ya yönelik yaptırım kararları geldi. Ülkelerin yanı sıra birçok kurum ve kuruluş da yaptırım kararı alırken, bir yaptırım kararı da kripto para madencilik alanında uygulandı.

  Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Pazartesi günü ulusa sesleniş konuşmasında Ukrayna’nın doğusunda bulunan 2 bölgenin bağımsızlığını tanıdıklarını açıkladı. Ardından 24 Şubat Perşembe günü Rusya, Ukrayna’ya girerek işgali başlattı. Rusya’nın askeri operasyonlarını başlatmasından sonra birçok ülkeden, kurum ve kuruluştan Rusya’ya yönelik yaptırım kararları gelmeye başladı. Gelen bu yaptırım kararlarına bir tanesi de kripto para madencilik alanından eklendi.

  FlexPool’dan Gelen Açıklamalar

  Rusya’ya yönelik yaptırım uygulama kararları alan kurum ve kuruluşlara, dünyanın en büyük 4. Ethereum (ETH) mandencilik havuzu FlexPool da katıldı. FlexPool, yaptığı açıklamasında hiçbir Rus IP’sine hizmet verilmeyeceğini ve ödenmemiş bakiyelerin ödeneceğini açıkladı. Ülkelerden gelen ambargolar ve kuruluşlardan gelen yaptırımlar artmaya devam ederken, FlexPool’dan 25 Şubat sabah saatlerinde gelen açıklamada şu ifadeler yer aldı:

  “Rus madencilerimizden özür dileriz, çoğunuz savaşı desteklemiyorsunuz. Ancak ulusunuzu destekleyen de sizsiniz. Halk olmadan Rusya faaliyet gösteremez.”

  Diğer Madencilik Şirketlerinden Açıklamalar Bekleniyor

  FlexPool, yaptığı açıklamasında Rus IP adreslerine sahip olan kişilerin artık Ethereum madencilik işlemlerine katılamayacağını bildirdi. FlexPool’un Rusya’ya yönelik attığı yaptırım adımına benzer bir adım henüz diğer madencilik şirketlerinden gelmedi. Ancak FlexPool’un kararının, bazı diğer madencilik havuzları için de emsal bir karar olması ve bu alanda yeni yaptırım kararlarının gelmesi bekleniyor. Fakat buna rağmen, bazı şirketlerden Rusya’daki faaliyetlerin devam edeceğine dair bilgilendirmeler de geldi.

  Compass Mining, Faaliyetlerin Devam Edeceğini Açıkladı

  FlexPool’un ardından Rusya’ya yönelik yaptırım kararlarının artması beklenirken, Bitcoin (BTC) madencilik şirketi olan Compass Mining’den konuya ilişkin bir açıklama geldi. Şirket, Rusya’da ev sahipliği yapan müşterilere, madencilik altyapsının sağlanmaya devam edeceğini, altyapının bölgede çalışır halde kalacağını açıkladı. Compass Mining şirketinden Will Foxley, konuya ilişkin olarak Twitter’dan yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

  “Rus Bitcoin madenciliğinin büyük bir kısmı, Sibirya’da yerel doğalgaz veya hidroelektrik güç tarafından desteklenmektedir. Yaptırımlar havuz sağlayıcılarını etkilemediği sürece hashpower’ın çevrimdışı kalması pek olası değil.”

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle