Kripto Para

Binance, kara listeye alınan borsanın işlemlerini kapattı

  ABD, fidye yazılım saldırılarıyla mücadele kapsamında, yaptırım uygulanacak şirketler arasına, kripto para borsası Suex’i de aldı. İşlem hacmi bakımından dünyanın en büyük kripto para borsası Binance’ın CEO’su Changpeng Zhao (CZ), Binance’ın Suex ile bağlantılı hesapların kaldırıldığını açıkladı.

  Yaz aylarının başlarında ABD, kripto paralar konusunda özellikle de fidye yazılım saldırılarıyla gündeme gelmişti. Hatta o dönemde, bazı saldırıların Rusya ile ilişkilendirilmesi sonrasında ABD Başkanı Joe Biden ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, fidye yazılım saldırılarını görüşmek üzere bir araya gelmişti. Fidye yazılım saldırıları konusunda adımlar atmaya başlayan ABD’de, bu tür saldırılarla mücadele kapsamında, yaptırım uygulanacak şirketler listesine kripto para borsası Suex de eklendi. Bunun üzerine Binance CEO’sundan bir açıklama geldi.

  “ABD’li Otoritelerin Gözüne Girme Çabası” Olarak Yorumlandı

  Suex borsasının ABD’de yaptırım uygulanacak şirketler listesine dahil edilmesinden sonra, işlem hacmi bakımından dünyanın en büyük kripto para borsası olan Binance’ın CEO’su Changpeng Zhao’dan konuya ilişkin bir açıklama geldi. CZ, yazdığı bilgilendirme yazısında, Binance üzerinde Suex ile bağlantılı olan hesapların kaldırıldığını ifade etti. Kripto para piyasalarında, CZ’nin bu açıklaması “ABD otoriterlerinin gözüne girme çabası” olarak yorumlandı. Bilindiği gibi Binance, birçok ülkede son dönemlerde düzenleyici mali otoriteler ile çeşitli sorunlar yaşıyor.

  Suex, Kara Listeye Alındı

  Suex’in, müşterileri adına kripto para alım-satımı yapmak için, Binance ve Huobi borsalarını kullandığı ifade ediliyor. ABD’de otoriteler geçtiğimiz hafta yaptıkları bir açıklamada, Rusya merkezli bir OTC tezgah üstü kripto para borsası olan Suex ile bağlantılığı 25 adet Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH) ve Tether (USDT) adresinin kara listeye alındığını duyurmuştu. Böylece bir kripto para borsası da ilk kez ABD’de yaptırım uygulanacak şirketler listesine girmişti. Ayrıca Suex, 2021 başlarında da Varlık Kontrol Ofisi (OFAC) tarafından “kara para aklama platformu” olarak tanımlanmıştı.

  Changpeng Zhao’nun Açıklamaları

  Changpeng Zhao, yayımladığı blog yazısında, iç güvenlik önlemleri kapsamında bu hesapları platformdan kaldırdıklarını belirtti. Zhao’nun konuya ilişkin kullandığı ifadeler şöyle:

  “Duyurudaki adreslerle ilgili bilgiler ve ayrıca bizim şirket içi yaptığımız araştırmadan elde ettiğimiz verileri ilgili makamlarla paylaştık. Bu hesapları da platform üzerinden kaldırdık. Suex gibi platformlarımızı kötü amaçlar için kullanan şirketlere karşı güvenlik güçleriyle işbirliği yapmaya devam ediyoruz.”

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle