Kripto Para

SOL ağındaki kesinti neydi? SOL ekibi açıkladı

  Geçtiğimiz hafta, yaklaşık bir gün boyunca çevrimdışı kalarak hizmet veremeyen Solana (SOL) ağındaki sorunla ilgili olarak, Solana Vakfı’ndan bir açıklama geldi. İlk açıklamalarda kesinti sebebinin “aşırı bellek tüketimi” olduğu ifade edilmişti. Vakıftan gelen açıklamada, ağın aslında bir ddos saldırısından dolayı kesintiye uğradığı belirtildi.

  Yaz dönemine damgasını vuran kripto para birimlerinden biri olayı başaran Solana (SOL), elde ettiği yükselişlerle beklenmedik seviyelere kadar yükseldi. Gelen değer artışlarıyla birlikte, piyasa değeri bakımından en büyük 10 kripto para birimi arasına girmeyi başaran SOL, 41,8 milyar dolarlık piyasa değeri ile en büyük 7. kripto para birimi konumunda bulunuyor. Eylül ayı başlarında fiyatını 200 doların üzerine kadar çıkaran Solana’nın ağında geçtiğimiz hafta büyük bir sorun yaşanmış ve yaklaşık bir gün boyunca ağda işlem yapılamamıştı.

  SOL Ekibinden Gelen İlk Açıklamalar

  Temmuz başlarında 30 dolar seviyelerinde olan ve Eylül başlarında 200 dolar seviyesini aşan SOL’un ağında görülen kesintiler sonrası, konuya ilişkin ilk etapta çeşitli açıklamalar yapılmıştı. Sorun yaşandığı sırada, ilk olarak “aşırı bellek tüketimi” sorunun kaynağı olarak gösterilmişti. 20 Eylül tarihinde Solana Vakfı’ndan bir açıklama daha geldi ve bu açıklama, kesintiyle ilgili verilen ilk bilgileri doğrular nitelikteydi. Açıklamada, kesintiye bot’ların neden olduğu ve üst üste işlem taleplerinin, aslında ddos saldırısına eşdeğer olduğu ifade edildi.

  SOL Ağında Tam Olarak Neler Yaşanmıştı?

  SOL ağının saniyede 400 bin işlem kapasitesine sabitlenmesi, ağın ilk etapta yoğun işlem talebine maruz kalmasına neden olmuştu. Kesinti sonrası Solana Labs CEO’su Antoly Yakavenko da Twitter üzerinden bu yönde bir açıklamada bulunmuştu. Solana tabanlı bir proje olan Grape Protocol için yapılan IDO’da ağ, token teklifinde başarı sağlanabilmesi için çalışan bot’lar tarafından yapılan işlemler nedeniyle tıkanmıştı.

  Söz konusu tıkanıklık, ağın dağıtık düğümlerinin (node) üzerine fazla yük binmesine, bu da yüksek kapasiteden dolayı bazı düğümlerin çökmesine neden olmuştu. Nihayetinde, blok zincir üzerinde konsensüs sağlanamayınca, blok da üretilememişti.

  “Durum Aslında Bir Ddos Saldırısı”

  Kesinti sonrası ilk açıklamalarda, ana sebep kaynak tükenmesi olarak gösterildi. 20 Eylül tarihli açıklama bu raporu doğruladı ve açıklamalar genişletildi. Açıklama, ağdaki durmanın sebebinin aslında bir ddos saldırısı olduğunu ifade ediyor. Ddos saldırıları, normalde web sitelerini ya da bazı server’ları çalışmaz hale getiriyor. SOL ağındaki durum tam bir ddos saldırısı olmasa da durumun sonucu ddos saldırıları sonrası görülen duruma benzediği için, SOL ekibi de bu ifadeyi kullanmayı tercih ediyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle