Kripto Para

Polonya’da garip bir illegal kripto madenciliği

  Dünyanın çeşitli yerlerinden yasa dışı kripto para madenciliğine ilişkin birçok kez gündeme gelmişti. Ancak belki de bu haberlerin en ilginç olanı Polonya’dan geldi. Polonya’da bir teknik personelin, uzun bir süredir polis karakolunda yasa dışı şekilde kripto para madenciliği yaptığı ortaya çıktı.

  Büyüyen kripto para piyasasında son dönemlerde gündemin en sıcak konularından biri de kripto para madenciliği oldu. Özellikle de Çin’de başlayan baskıcı operasyonlardan sonra daha sık şekilde gündeme gelen kripto para madenciliği ile ilgili olarak birçok haber ortaya çıkmıştı. Yasa dışı şekilde yapılan kripto para madencilik işlemlerinde, birçok yerde emniyet güçleri müdahale etmişti. Ancak Polonya’da yaşanan olay herkeste şaşkınlık yarattı.

  Polonya gazetesi Gazeta Wyborcza tarafından verilen bir habere göre, Varşova’daki polis ekipleri kendi karargahlarında bir yasa dışı kripto para madencilik faaliyetini keşfetti. Habere göre karakoldaki bir teknik personel, uzun zamandır yasa dışı şekilde kripto para madenciliği yapıyordu ve sonunda polis ekipleri bu durumu tespit etti. Haberle ilgili olarak TVN24 kanalına bilgi veren polis sözcüsü Mariusz Ciarka, sivil bir bilgi teknolojileri uzmanının uzun bir süredir karakoldan elektrik çalarak kripto para madenciliği yaptığını aktardı.

  “Ne Yazık Ki Bu Durum Bir Polis Sitesinde Gerçekleşti”

  Polonya polisinin başlattığı gizli operasyon sonucunda yasa dışı madencilik yaptığı tespit edilen personel derhal görevden alındı. Medyaya personelin “uzun süredir” bu eylemi yaptığı bilgisi verildi ancak personelin tam olarak ne kadar süredir kripto para ürettiği bilinmiyor. Ayrıca habere göre, kripto para üretimi yapan personele yardım ettiği tespit edilen bir emniyet görevlisinin de görevden alınacağı bildirildi. Sözcü Ciarka konuya ilişkin olarak “Ne yazık ki bu durum bir polis sitesinde gerçekleşti” dedi.

  Veri Tabanına Erişim Engeli Getirildi

  Ciarka, elektrik hırsızlığının çok çabuk fark edildiğini söylemiş olsa da kaçak üretimlerin ne kadar süredir yapıldığı bilinmiyor. Polis ekipleri, olay sonrası veri sızdırma endişesi dolayısıyla veri tabanlarına erişimin engellendiğini duyurdu.

  Benzer şekilde, daha önce de Macaristan’da bir Belediye Temsilcisi’nin, ofisinde kaçak kripto para madenciliği yaptığı tespit edilmişti.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle