Kripto Para

68 bin BTC çalan borsa kurucuları izini kaybettirdi!

  Bitcoin’in zirve yaptığı nisan ayında yaklaşık 69 bin BTC’yi çalarak kaçan borsa kurucusu iki kardeş, izlerini kaybettirmeyi başardı. Kripto para borsası kurucuları kardeşlerin yeri tespit edilemedi ve çaldıkları BTC’ler de sistem dışına çıkarıldı…

  Güney Afrika’da 2019 yılında faaliyete açılan kripto para borsasının kurucusu olan 2 kardeş, borsadan yaklaşık 69 bin BTC’yi kaçırmıştı. Birkaç aydır takip edilen BTC vurguncusu kardeşlerin peşine düşen ekipler hâlâ sonuç alamadı. Kripto para basınında geniş yankı bulan bu olaylar yatırımcıların da dikkatini çekti.

  Cape Town merkezli bir hukuk firması, bu olay hakkında soruşturma sürecine devam ediyor. Kurdukları borsadan 69 bin BTC çalarak kayıplara karışan kardeşlerin yeri henüz tespit edilemedi. Güney Afrika’nın elit polis kuvveti olan “Şahinler”, BTC vurguncusu iki kardeş için yetkilendirildi. Bitcoin’lerin fiat paraya dönüştürülme durumuna karşı dünyanın önemli kripto para borsaları uyarıldı ve dikkatli olunması istendi.

  BTC Fiyatı Zirve Yaparken Çaldılar

  Kripto para sektörünün dikkat çeken dolandırıcılık olaylarından biri olan bu hırsızlık, Bitcoin fiyatının zirve yaptığı nisan ayında meydana geldi. Africrypt’in operasyon yöneticisi olan Ameer Cajee, müşterileri bir hack olayı ile karşı karşıya oldukları konusunda uyararak, dolandırıcılık olayının ilk sinyallerini vermişti.

  Buna rağmen müşterilerin bu durumu avukatlarına bildirmemelerini isteyen Cajee, bunu yaparlarda coinleri geri alma sürecinin yavaşlayacağını söylemişti. Bazı yatırımcılar, olaydan şüphelenip avukatlara gidince Bitcoin’lerin hem borsadan hem de müşteri cüzdanlarından çekildiği ortaya çıkmıştı.

  BTC’leri Mikserlerle Gönderdiler

  Borsadan çalınan 69 bin BTC’nin izlenmesini zorlaştırmak için bazı mikserler ve diğer BTC havuzlarına gönderildiği tespit edildi. Vurguncu kardeşlerin peşine düşen ekipler, nisan ayından bu yana izleri takip etse de araştırmalar bir sonuç vermedi.

  Son olarak olayın takipçisi olan Cape Town hukuk firması, BTC çalan kardeşlerin izlerini kaybettirmeyi başarmış olabileceklerini söyledi. 2019 yılında kurulan Africrypt’in web sitesi şu anda kapalı. Borsa kurucusu iki kardeşin telefonları da yanıt vermiyor. Africrypt müşterileri şu anda yaklaşık 7 milyar dolarlık varlıklarını kaybetmeyle karşı karşıyalar.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle