Kripto Para

Singapur’da kriptolara önlem paketi geliyor!

  Kripto para piyasalarında ayı sezonu etkisini şiddetli şekilde gösterirken, dünya genelinde kripto para düzenlemelerine ilişkin adımlar atılıyor. Kripto paralara yönelik en sert regülasyon adımlarının atıldığı Singapur’da, Para Otoritesi’nden (MAS) sorumlu bakan gelecek dönemde kriptolar için yeni önlem paketinin gelebileceğini dile getirdi.

  Kripto para piyasası 2021 yılında elde ettiği değer artışları ve popülarite ile regülatörlerin, hükümetlerin ve merkez bankalarının radarına girdi. Piyasa düzenleyiciler ve politika yapıcılar, kripto paraların bu yükselişi karşısında çeşitli düzenleme adımları atmak adına küresel olarak harekete geçti. Bu alanda sert düzenleme adımları atarak öne çıkan, Uzakdoğu’nun en zengin şehir devletlerinden biri olan Singapur’da Pazartesi günü gerçekleştirilen parlamento görüşmelerinde kripto paralar ve küçük yatırımcıların korunması meselesi masaya yatırıldı.

  Tüketicilere Yönelik Yapılan Uyarılar

  Singapur Para Otoritesi’nden (MAS) sorumlu Bakan Tharman Shanmugaratnam’a söz konusu parlamento görüşmelerinde Bukit Batok isimli milletvekili, tecrübesiz ve sofistike düzeyde işlem yapamayan yatırımcıların nasıl korunacağını sordu. Bakan Shanmugaratnam bu soruya maddeler halinde bir açıklama ile yanıt verdi. Bakan, ilk olarak bu alanda, 2017’den bu yana “kripto paraların yatırım için uygun varlıklar olmadığı” konusunda yatırımcıları bilgilendirdiklerini, bu varlıkların spekülatif ve dalgalanmaya çok açık olduklarını belirttiklerini ifade etti.

  Reklam Yasakları

  Bakan Shanmugaratnam daha sonra reklamlar konusuna değindi ve Ocak 2022’de MAS’ın, dünyadaki diğer regülatörlerden birkaç adım ileri giderek kamu alanlarında kripto para hizmet reklamlarını yasakladığını ifade etti. Ayrıca kripto para işlemlerinin risk içermediğine ilişkin reklamları da yasakladıklarını belirten bakan, kamu alanlarından kripto para ATM’lerini de kaldırdıklarını söyledi. Bakan öte yandan kamuya ait ulaşım araçlarından da kripto paralarla ilgili reklamları kaldırdıklarını dile getirdi.

  Kaldıraçlı İşlemlere Kısıtlama Getirilebilir

  MAS’ın dikkatli bir şekilde tüketicilerin korunması için ek önlem paketleri getirmeyi tartıştığını ifade eden Tharman Shanmugaratnam, bu paketin içerisinde perakende yatırımcıların kripto para endüstrisine katılımının ve kaldıraçlı işlemlerin kısıtlanmasının da yer alabileceğini ifade etti. Bakan, bu noktada kripto paraların sınır ötesi doğalarının dikkate alınması halinde küresel çapta bir işbirliği ve koordinasyon gerektiğini de belirtti. Bu açıklama, Singapur’da ilerleyen dönemlerde kaldıraçlı işlemlere kısıtlama getirilebileceğine işaret ediyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle