Kripto Para

Singapur regülatörü, Binance’ı yakın markaja aldı!

  Çeşitli ülkelerden gelen soruşturma, inceleme ve yaptırım kararlarıyla köşeye sıkışan Binance borsası, Singapur’un kıskacında kaldı. Singapur’da geçici bir lisansa ihtiyaç duymayan Binance için Singapur’un yasal düzenleyicisi yakından inceleme başlatmaya hazırlanıyor.

  İşlem hacmi bakımından dünyanın en büyük kripto para borsası olan Binance, son dönemlerde çeşitli ülkelerden gelen haberler ile köşeye sıkıştı. Birleşik Krallık, Japonya, Kanada, Tayland, Malezya, Hong Kong, Cayman Adaları gibi bölgelerde yasal düzenleyicilerin radarına takılan Binance, bu bölgelerde hizmet verme konusunda küçülmeye başladı. Zira söz konusu bölgelerde Binance için regülatörler inceleme, soruşturma ya da doğrudan yaptırım kararları almaya başladı. Bu düzlemde Singapur’da da regülatör kıskacına takılan Binance için Singapur’da inceleme işlemleri başlatılacak.

  Binance Asia Services’in Singapur’da Lisansı Yok

  Singapur’da henüz lisanslı olmayan Binance, ülkede hizmet vermeye devam ediyor. Bu nedenle Binance borsası, Singapur Para Otoritesi (MAS) tarafından incelemeye alınacak. Ancak MAS, daha önce Binance da dahil olmak üzere birçok benzer kurumun lisans başvurusunu onaylamamıştı. MAS sözcüsü yaptığı açıklamasında Binance’ın Singapur’da hizmet veren Binance Asia Services’in şu an ülkede faaliyet gösterebilmesi için lisans sahibi olmadığını açıkladı.

  Binance’ın Singapur’daki Durumu Daha Karışık

  Binance Asia Services’in Singapur’daki durumu, diğer bölgelere göre aslında biraz daha karışık. Zira Binance Asia Services bu bölgede hizmet vermeye başladığında, ülkede Ocak 2020’de yürürlüğe giren düzenleme yasasına uygun şekilde faaliyet gösteriyordu. Bu nedenle de Binance, Singapur’da söz konusu “Singapur Ödeme Hizmetleri Yasası’ndan” muaf tutuldu. Ancak şimdi Singapur’da bir geçiş dönemi yaşanıyor. Diğer birçok ülkede Binance adına başlatılan incelemelerin de etkisi ile Singapur’un bu konuya daha fazla ağırlık verdiği düşünülüyor.

  Binance Lisans Alamazsa Ne Olacak?

  Binance’ın, Singapur’daki inceleme çalışmalarına yönelik bir endişe duyduğu tahmin ediliyor. Zira bu bölgede hizmet vermeye devam etmek isteyen borsa gibi birçok kuruluşun MAS’a yaptığı başvuru daha önce reddedildi. Yani Binance’ın Singapur yasal düzenleyicisinden lisans alabilme olasılığının düşük olduğu yorumları gündeme geliyor. Eğer tahmin edildiği gibi Singapur otoritesi Binance’a lisans vermezse, Binance borsası da ülke dışına çıkarılan kripto para borsalarından biri olacak.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle