Kripto Para

SEC’ten BTC vadeli işlemi yapan fonlara uyarı

  Yapılan Bitcoin (BTC) ETF başvurularını kabul edip etmeyeceği merakla beklenen ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) yeni bir açıklamada bulundu. SEC, vadeli Bitcoin sözleşmeleri ile işlem yapan yatırım fonlarını ve bu fonlara yatırım yapanları uyardı.

  ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC), daha önce yapılmış olan Bitcoin (BTC) ETF başvurularına nasıl bir yanıt vereceği merakla bekleniyor. Bu beklenti devam ederken, SEC’den başka yönde bir açıklama geldi. Salı günü SEC, vadeli Bitcoin sözleşmeleri ile işlem yapan yatırım fonlarını ve bu fonlara yatırım yapanları uyardı. Salı günü yapılan uyarıda doğrudan Bitcoin ile ilgili bir uyarı metni yayımlandı. SEC söz konusu uyarı metninde, yatırımcıların BTC piyasasında karşılaşabileceği spekülatif ve manipülatif işlemlere değindi.

  SEC’nin Yayınladığı Uyarı Metni

  SEC’nin ABD vatandaşlarını riskin farkında olmaları yönünde uyardı. SEC’nin Yatırım Yönetim Bölümü tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

  “Türev ürünler her geçen gün artan şekilde popüler hale gelmiştir. Yüksek derecede spekülatif, volatil bir varlık zeminine dayanan ve ayrıca hafif kurallar ile regüle edilmiş olan bir piyasada işlem yapılan bu ürünler için, yatırımcılar risk seviyelerini iyi belirlemeli ve fonlarla ilgili bilgilere iyi derecede hakim olmalıdır. Yatırımcıların korunması ve bu tür fonların uyumluluk değerlendirmesi, bizim en büyük önceliğimizdir.”

  SEC, bu görev kapsamında Bitcoin vadeli işlemlerine yatırım yapmış olan fonları inceleyecek.

  Gary Gensler Şimdilik Hayal Kırıklığı Yarattı

  SEC başkanlık görevine 1 ay önce MIT’de kripto paralar ile ilgili ders vermiş olan Gary Gensler gelmişti. SEC’nin başında kripto paralar konusunda yetkin birinin yer alacak olması, piyasalarda olumlu bir gelişme olarak değerlendirilmişti. Ayrıca Gensler geçtiğimiz hafta milletvekilleri ile yaptığı görüşmede, kripto para dünyasının yatırımcıların korunması ile daha iyi seviyelere gelebileceğini ifade etmişti. Bu nedenle SEC’den BTC ETF’ine onay gelmesi beklenirken böyle bir uyarının gelmesi, piyasada şaşkınlık yarattı.

  SEC Ne Yapacak?

  SEC, BTC vadeli işlemlerine yatırım yapan fonların yasal sınırlar içinde olup olmadığını inceleyecek. Buna ek olarak düzenleyici kurum, BTC piyasasının genel durumunu da masaya yatıracak. Bu kapsamda SEC, vadeli BTC piyasasının derinliğini ve likiditesini analiz edecek. Bu işlemler ile BTC ETF’i için uygunluk da ölçülmüş olacak.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle