Dogecoin piyasayı ikiye böldü! Kripto piyasalarına etkisi

  Dogecoin (DOGE) popülaritesi tarihin en üst seviyelerinde. Son günlerde adından sıkça söz ettiren DOGE adına şimdilerde piyasa ikiye bölünmüş durumda. Bir kesim DOGE’un gerçek para olduğunu düşünüyor. Diğer kesim ise DOGE’un yasaklanması gerektiğini düşünüyor.

  Dogecoin (DOGE) 2013 yılında şaka amacıyla piyasaya sürüldü ve 8 yılın ardından 2021 yılında “var olduğunu” gösterdi. Yıllarca uyuyan DOGE, 2021 yılında üst üste kazandığı muazzam değer artışları ile piyasalarda eşi benzeri görülmemiş kazançlar elde etti. Geçtiğimiz aylarda başlayıp, bir süre duraksayan DOGE çılgınlığı son günlerde yeniden gündemde. DOGE, son 3 gündür çok ciddi bir ralli yaşıyor. Bu ralli sırasında DOGE, 0,50 dolar gibi önemli seviyeleri geride bıraktıktan sonra 0,69 dolarda ATH’sini belirledi.

  Piyasa 2’ye Ayrılmış Durumda

  DOGE fiyatındaki artışlar ile birlikte Dogecoin’in piyasa değeri de çok ciddi ölçülerde arttı. Hatta Dogecoin, piyasa değeri bakımından birçok dünya markasını bile geçti. Ancak bazı analistler, Dogecoin’in çizdiği bu renkli tablonun yakında bozulabileceği tahminini dile getiriyor. Bu analistlerden biri olan MeanHash, DOGE’un kripto para endüstrisini “mahvetme potansiyeline” sahip olduğunu düşünüyor. Bu noktada DOGE aslında insanları ikiye ayırıyor: DOGE’un gerçek para olduğunu düşünenler ve DOGE’un yasaklanması gerektiğini düşünenler.

  MeanHash: “DOGE Tüm Ekosisteme Duyulan Güveni Yok Edebilir”

  Ünlü analist ve yatırımcı MeanHash, DOGE’un açıkça yasaklanması gerektiğini düşünenlerden biri. Analist konuya ilişkin olarak şu ifadeleri dile getirdi:

  Dogecoin aslında kripto paraları mahvedebilir. Bu da zaten tüm bu yaşananlara uygun bir son olmaz mıydı? Bu şaka parası tüm ekosisteme karşı duyulan güveni yok edebilir. Yükseklere çıktıkça her şeyin parçalanması konusunda da o kadar endişeleniyorum.”

  Bazı Ünlü İsimlerin Dogecoin Görüşleri

  Bir diğer yandan Gemini borsasının kurucularından Tyler Winklevoss ise DOGE’un para arzının, ABD dolarından daha şeffaf, daha öngörülebilir ve daha sert olduğunu dile getiriyor. Öte yandan Oslo Özgürlük Forumu ve İnsan Hakları Vakfı Finans Direktörü Alex Gladstein de DOGE’u bazı kusurlarıyla ele alan isimler arasında yer alıyor. Gladstein, DOGE’un %80’inden fazlasının sadece 100 adres tarafından kontrol edildiğinin altını çizdi. Konuya ilişkin olarak Gladstein’in ifadeleri şöyle:

  “Unutmayın ki DOGE daha önce de çılgınca yükselmişti fakat daha sonra %90’dan fazla değer kaybetmişti. Yani, lütfen DOGE’un Bitcoin’den daha iyi olduğunu ya da Bitcoin’den farksız olduğunu söyleyenlere inanmayın.”

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle