Kripto Para

İniş ve Çıkışlarıyla Haftalık Bitcoin Borsa Özeti 22 – 28 Ağustos 2022

  Kripto para piyasasındaki hareketlilik yatırımcılar tarafından yakından takip edilirken, önemli haber akışları gündeme geliyor. Geride kalan haftada en büyük kripto para birimi Bitcoin (BTC) fiyatında inişli çıkışlı bir grafik takip edildi. Yatırımcılar piyasada volatilitenin azalmasıyla birlikte haberleri ve teknik seviyeleri izlemeyi sürdürüyor.

  22 – 28 Ağustos 2022 tarihleri arasında BTC fiyatını etkileyen önemli haberleri haftalık özel haberimizde bulabilirsiniz.

  22 Ağustos Pazartesi Bitcoin Borsa Özeti 

  Yeni haftanın ilk işlem gününde Bitcoin’de yatırımcıları endişelendiren fiyat hareketleri dikkat çekti. Lider kripto para birimi gün içinde boğa tuzağı verdikten sonra kritik direnç seviyesinden aşağı sarktı. Ancak düşüş sırasında destek gören Bitcoin, 22 Ağustos Pazartesi gününü yüzde 0.47 kayıpla 21.416 dolarda kapattı.

  Bitcoin madencilerinin gelirinin azalması piyasada long pozisyonu bulunan yatırımcıları endişelendirdi. 22 Ağustos 2021’de kaydedilen 50.73 milyon dolarlı seviyeden tam bir yıl sonra yüzde 61’lik bir düşüşle 19.65 milyon dolar madenci geliri açıklandı. Bu haber BTC’deki düşüş hareketini tetikledi. 

  Veri analiz şirketi Glassnode’un kurucu ortakları BTC’nin yükselmekte zorluk yaşamasını nedenleriyle açıkladı. Deneyimli analistler Bitcoin’in ralliye başlayamamasına düşük likidite ortamını sebep gösterdi: “Likidite düşük kaldı ve bu 25 bin dolarlık direnç seviyesinin üzerine çıkmak için gereken alım gücünü sınırladı.”

  23 Ağustos Salı Bitcoin Borsa Özeti 

  BTC’deki fiyat hareketleri yatırımcılar tarafından yakından takip edilirken volatilitenin epey düşmesi dikkatlerden kaçmadı. Kısıtlı bant aralığında gidip gelen Bitcoin’de 23 Ağustos Salı günü önemli bir haber akışı olmadı. Bu nedenle kapanışta yüzde 0.47 değer kazanan BTC, dünkü kayıplarını silerek yeniden 21.517 dolarlı seviyeden işlem gördü. 

  Bitinfocharts raporuna göre son beş yılda uyuyan cüzdanlarda tutulan Bitcoin sayısı 17.87 milyon BTC’ye ulaştı. Bu rakam HODL için tutulan BTC’ler dışında kaybolan ve erişilemez fonları da kapsadı Devasa miktarda Bitcoin’in hareketsiz kalması yatırımcıları heyecanlandırmaya yetti.

  Popüler araştırma şirketi Arcane Research paylaşımına göre, Bitoin yatırımcıları kripto para borsalarındaki birikimlerini çılgınca transfer etmeye başladı. Araştırmaya göre Haziran ayında 119.000 BTC Temmuz’da 96.000 BTC ve Ağustos ayında 65.000 BTC borsadan çekildi.

  24 Ağustos Çarşamba Bitcoin Borsa Özeti 

  İnişli çıkışlı grafik çizen BTC’de teknik seviyelerin önemi bir kez daha anlaşıldı. Analistler dünkü yükselişi Bitcoin için yeterli bulmayınca yatırımcıları düşüş hareketine karşı uyardı. 24 Ağustos Çarşamba gününde Bitcoin fiyatı yüzde 0.71 oranında değer kaybetti. Böylelikle en büyük kripto para birimi 21.365 dolarlı seviyelere kadar geriledi. 

  ABD merkezli en büyük kripto para borsası Coinbase CEO’su Brian Armstrong, piyasadaki düşüşlerde hangi stratejiyi benimsediklerini açıkladı: “Bence Coinbase’in son 10 yılda bu kadar başarılı olmasının nedenlerinden biri, sadece kısa vadeli iniş ve çıkışlara odaklanmayıp uzun vadeli bir bakış açısına sahip olmamız.”

  Kripto paralar için çok olumsuz görüşler bildirmeye devam eden altın destekçisi Peter Schiff, BTC’de yeni düşüşlerin yolda olduğunu açıkladı. Schiff BTC fiyatının10.000 dolar seviyelerine düşmesini beklerken bu açıklamalar kripto para topluluğunda tartışma yarattı.

  25 Ağustos Perşembe Bitcoin Borsa Özeti 

  Kripto para piyasasında azalan risk iştahı sebebiyle volatilite düştü. BTC’de fiyat hareketlerinin azalması yatırımcılarda meraklı bekleyişi ön plana çıkardı. Piyasa genelinde bir durgunluk gözlemlenirken 25 Ağustos Perşembe günü olumlu sinyaller takip edildi. Günün sonunda yüzde 0.94 artan BTC fiyatı böylelikle hafta başından beri en yüksek seviye olan 21.565 dolara tırmandı. 

  Kriptonun ayı piyasasına gireceğini bilen ekonomist Harry Dent, BTC konusunda korkutan tahminde bulundu: “Ben kripto para birimlerindeki perakende yatırımcı alışkınlarını, 90’lardaki dotcom balonuna benzetiyorum. Amazon bu balonun öncüsüydü ve bir sonraki patlamadan önce %95 oranında değer kaybetti.” Dent’in tahminine göre BTC fiyatı 7 bin dolara kadar gerileyebilir.

  Kripto analiz firması Glassnode’un raporu, kripto para borsa cüzdanlarında bulunan Bitcoin miktarının son 2 yılın en düşük seviyesine gerilediğini açıkladı. Analistlerin bu raporu kripto para topluluğunda yeni bir tartışma yarattı. Öte yandan hala zarar yazan Bitcoin cüzdan sayısı 18 milyonla son bir ayın en yüksek seviyesine çıktı. 

  26 Ağustos Cuma Bitcoin Borsa Özeti 

  Kripto para yatırımcılarını tedirgin eden fiyat hareketleri 26 Ağustos Cuma günü etkisini gösterdi. ABD’den gelen veriler ve FED Başkanı Powell’ın açıklamaları sonrası Bitcoin’de satışlar hız kazandı. Gün içinde 21.815 dolara kadar çıkan BTC bir anda satış baskısıyla karşılaştı ve yüzde 6.10 düşüşle günü 20.249 dolarda kapattı. 

  Veri analitik platformu Acuiti’nin yayınladığı Kripto Para Öngörü raporu, basında geniş yankı buldu. Yatırımcılara, kripto paraların devletler tarafından nasıl bir şekilde düzenleneceği sorulurken çıkan yanıtlar sektörde endişe yarattı. Katılımcıların yarısından fazlası, devletlerin regülasyonlarda aşırıya kaçabileceğinden endişe ediyor.

  ABD merkezli yatırım kuruluşu Cumberland CEO’su Jonah van Bourg yeni açıklamalarıyla dikkatleri üzerine çekti: “Yaz sona ererken, birçok piyasa bir yol ayrımında: resesyon göstergeleri yeniden ortaya çıkarken hisse senetleri durdu. Tamözler oranların yakın zamandaki yönü hakkında sinyal vermesi için FED’in üzerinde.”

  27 Ağustos Cumartesi Bitcoin Borsa Özeti 

  Yatırımcıları korkutan Bitcoin fiyat hareketinin ardından tepki alımlarının gelmemesi de endişe yarattı. Dünkü kayıpların sonrasında BTC’de satış baskısı devam etti. 27 Ağustos Cumartesi gününde Bitcoin yüzde 1.07 kayıpla 20.033 dolara kadar geriledi. Bitcoin yatırımcılarını endişelendiren düşüş sonrası 20 bin dolardaki kritik destek önemi arttır. 

  CryptoQuant analistlerinden Julio Moreno pozitif göstergelerle BTC’de yeniden yukarı yönlü hareketler başlayabileceğini söyledi. Coinbase’den türev borsalara Bitcoin akışlarının yeniden artmaya başlaması ünlü analist için önemli bir gösterge olurken bu paylaşım yatırımcıları heyecanlandırmaya yetti. 

  Kripto on-chain analitik firması Glassnode analistleri, Bitcoin’in kısa-orta vadeli geleceğini yorumladı: “BTC yatırımcılarının ayı piyasası içerisindeki küçük yükselişlerde hemen kâr alarak piyasadan çekilme eğiliminde oldukları görülüyor.” Bu rapor, yatırımcılarda ayı piyasasının bitmek üzere olduğu yorumunu gündeme getirdi. 

  28 Ağustos Pazar Bitcoin Borsa Özeti 

  Haftanın son işlem gününde kripto para yatırımcılarının gözü Bitcoin fiyatındaydı. BTC’de satış yönlü hareketin devam etmesi 28 Ağustos Pazar gününde yüzde 2.41 kayıp yaşattı. Bitcoin yatırımcıları arasında artan FUD etkisi ile birlikte kritik destekte tutunamayan BTC 19.550 dolardan kapanış yaptı.

  Amerikan Merkez Bankası’nın (FED) yıllık Jackson Hole toplantısı sonrasında BTC’deki değer kaybı sürdü. Hedge fonu yöneticisi olan Patrick Feeney, piyasalardaki düşüşü yorumladı: “Bitcoin’in bir dijital altın olması bekleniyordu, ancak şu ana kadar böyle bir durum söz konusu olmadı. Bitcoin, altın ile değil teknoloji şirketlerinin hisse senetleri ile paralel hareket ediyor.”

  OANDA kıdemli piyasa analisti Edward Moya, piyasadaki son durumu değerlendirdi: “Yatırımcılar Jackson Hole’dan karamsarlık dolu bir hafta sonunun duyarlılığı aşağı çekmesini beklerken Bitcoin 20.000’in altına indi.” Deneyimli analistler, BTC’deki değer kaybının bir süre daha devam edebileceği konusunda uyarılarda bulundu.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle