Kripto Para

Ripple'dan KOBİ'lere müjde! Verimlilik artırılacak

  Ripple, yayınladığı yeni raporunda küçük ve orta ölçekli işletmelerin (KOBİ’ler), Blockchain teknolojisi ile verimliliklerinin nasıl artırılabileceğine odaklanıyor. Blockchain devi Ripple, KOBİ’lerin sınır ötesi ödeme sistemlerinin nasıl iyileştirilip geliştirilebileceğini ele alıyor. Ripple’ın 15 trilyon dolarlık bu pazarı odağına alması, piyasada heyecan uyandırdı.

  Ripple Aralık 2020’den bu yana ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) açtığı dava ile uğraşıyor. Davanın nasıl sonuçlanacağı henüz bilinmiyor ancak Ripple, dava sürecinde yeni ortaklık adımları atarak ya da yeni çalışma alanlarına yönelerek davadan bağımsız büyüme hedeflemeye devam ediyor. Daha önce dava sürecinde birçok yeni ortaklık adımı atan Ripple, bu kez hedeflerini büyüterek yaklaşık 15 trilyon dolarlık bir pazarda, Blockchain teknolojisi kullanılarak iyileştirme yapılabileceğini açıkladı.

  “Küçük İşletme Ödemelerinde Büyük Fırsat”

  Ripple, küçük ve orta ölçekli işletmelerin (KOBİ’ler) sınır ötesi ödemelerde verimliliğinin nasıl artırılabileceğine yönelik bir rapor yayınladı. Ripple tarafından “Küçük İşletme Ödemelerinde Büyük Fırsat” başlığıyla yayınlanan raporda, KOBİ’lerin sınır ötesi ödemelerinin nasıl iyileştirilip geliştirilebileceği ele alındı. Söz konusu pazar her ne kadar yaklaşık 15 trilyon dolarlık bir pazar olsa da raporda işletmeler arası sınır ötesi (B2B) ödemelerinde altyapı eksikliğine vurgu yapılıyor. Raporda konuya ilişkin yer verilen ifadeler şöyle:

  “Son dönemlerdeki büyümeye rağmen KOBİ sınır ötesi ödeme pazarı, geleneksel finansal hizmetlerin eksikliğinden kaynaklı yetersiz bir durumda. Sınır ötesi ödemeler için işlem ücretleri son derece yüksek ve bazı yerlerde uluslararası hizmetler bile hazır değil.”

  Rapora Göre KOBİ’lerin %70’i Sınır Ötesi Ödeme Sisteminden Memnun Değil

  Ripple, söz konusu raporunda eksiklik gördüğü bu alana parmak bastı ve ödeme aracılarının durumu daha karmaşık hale getirdiğini belirtti. Ripple raporunda, aracıların mevcut uluslararası ödeme platformlarına dahil olmasını ele aldı. Konuya ilişkin olarak raporda şu ifadelere yer verildi:

  “KOBİ’ler hem yeni müşterilere ulaşmak hem de tedarikçilerden ve dış kaynaklı çalışanlardan yararlanmak için sınır ötesi ödemelerine git gide daha bağımlı hale geliyor. Bu da KOBİ’lerin büyüme ve ölçeklenme yeteneklerini etkiliyor.”

  Rapora göre KOBİ’lerin %70’lik kısmı sınır ötesi ödemelerden memnun değil. Ripple ise bu ödemelerin Blockchain teknolojisi desteği ile iyileştirilebileceğine inanıyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle