Kripto Para

SEC, Ripple davasında köşeye sıkıştı! Karar çıktı!

  ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ile Ripple arasında Aralık ayından bu yana devam eden davada kritik gelişmeler yaşandı. Davaya bakan Yargıç Sarah Netburn SEC’nin, Ripple’ın sorduğu bazı sorulara yanıt vermesini istedi.

  ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Jay Clayton’un başkanlığında 22 Aralık 2020’de Ripple şirketine, Ripple CEO’su Brad Garlinghouse’a ve Ripple kurucu ortağı Chris Larsen’a 1,3 milyar dolarlık dava açtı. SEC, Ripple’a yönelik açtığı davada XRP’nin menkul kıymet olduğunu ve Ripple’ın gerçekleştirdiği XRP satışlarının yasa dışı olduğunu öne sürdü. Bu iddialara karşı çıkan Ripple, dava sürecinde pes etmedi ve mahkemeye sunduğu argümanlarla birçok kez dava sürecinde lehine kararlar alınmasını sağladı. Davaya ilişkin şimdi ise kritik bir gelişme daha yaşandı.

  SEC, Ripple’ın Sorularını Yanıtlayacak

  SEC ile Ripple arasındaki davaya bakan Sulh Hakimi Sarah Netburn, SEC’nin bazı sorulara yanıt vermesini istedi. Ripple’ın soracağı kritik sorulara yanıt vermesi istenen SEC’nin, şimdi hiç olmadığı kadar köşeye sıkıştığı ifade ediliyor. Yargıç Sarah Netburn, SEC’nin Ripple’a karşı yönelttiği iddiaların gerçeklerle desteklenip desteklenmediğini ortaya çıkarmak istiyor. Bu aşamada SEC’nin, XRP satışlarının neden yatırım sözleşmeleri olduğunu açıklaması ve Ripple’ın çabalarının XRP fiyatındaki artışlarda önemli bir rolü olduğuna inanıp inanmadığını netleştirmesi gerekiyor.

  Mahkemeden Yapılan Karar Açıklaması

  Davada bir diğer yandan XRP satışlarının başlamasından önce XRP Ledger’ın tamamıyla işlevsiz olup olmadığına ilişkin yürütülen sorgulama da “çok belirsiz” olduğu gerekçesi ile reddedildi. Öte yandan Sarah Netburn, Ripple’ın SEC’den talep ettiği ve “fazla külfetli” sorgulamalarına yanıt vermeme hakkına da izin verdi. Karara ilişkin olarak yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı:

  “SEC’nin hukuk teorisi, davalıların olgusal sorgulamalarına yanıt vermekten kaçınmak için bir gerekçe değildir. Ayrıca sorulandan farklı bir soruyu yanıtlamak için bir temel de değildir.”

  XRP Fiyatı Bu Sonuçtan Nasıl Etkilenecek?

  Bu haftanın başında mahkeme, SEC’nin “keşif süresini uzatma” talebini onaylamış ve keşif tarihini 14 Ocak 2022’ye kadar uzatmıştı. Ancak SEC’nin, şimdi çıkan karar ile Ripple’ın ısrarla sorduğu kritik sorulara yanıt vermesi gerekecek. Bu gelişmelerin XRP fiyatı üzerinde nasıl bir etkisi olacağını ise zaman gösterecek.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle