Kripto Para

Kurumsalların odağında BTC ve DeFi varlıkları var

  Citi bankasının küresel döviz başkanı Itay Tuchman, kurumsal yatırımcıların kripto paralara karşı ilgisinin arttığını ifade etti. Tuchman, kurumsalların özellikle de Bitcoin (BTC) ve merkezi olmayan finans (DeFi) varlıklarına karşı ilgi duyduğunu belirtti.

  Kripto para piyasaları, Bitcoin’in (BTC) Aralık 2020’de 20 bin dolar barajını aşmasıyla birlikte büyük bir ralli içine girdi. Bitcoin’in bu yükselişinin arkasında ise birçok etken rol oynadı ancak en büyük etken olarak, kurumsalların kripto para piyasasına girmeye başlaması gösterildi. Citi bankasının küresel döviz başkanı Itay Tuchman, pandemi döneminde Bitcoin’e yönelmeye başlayan kurumsal yatırımcıların, kripto para endüstrisi ile artık çok daha geniş kapsamlı şekilde ilgilenmeye başladıklarını ifade etti.

  Kurumsallar BTC ve DeFi Varlıklarına Yoğun İlgi Duyuyor

  8 Ekim tarihinde Londra’daki Token2049 konferansında konuşan Tuchman, söz konusu konuşmasında kripto paralara geniş bir yer ayırdı. Tuchman ifadelerinde “Kripto para alanında olan herkesin de bildiği gibi, buna Bitcoin ile başlıyorsunuz ve çok hızlı bir şekilde diğer kripto paralara da ilgi duyuyorsunuz” sözlerini dile getirdi. Tuchman, açıklamalarında Bitcoin’in yanı sıra, ayrıca merkezi olmayan finans (DeFi) varlıklarının da altını çizdi. Tuchman, kurumsalların artık DeFi varlıklarına da yoğun ilgi göstermeye başladıklarını ifade etti.

  Citi Banaksının Kripto Hizmetleri Başlatma Planı Var

  Kasım 2020 döneminde Citi bankası Global Finance dergisi tarafından “Dünyanın En İyi Döviz Bankası” seçilmişti. Bünyesinde on binlerce kurumsal yatırımcıyı barındıran Citi bankasının küresel döviz başkanının, kripto paralar konusunda dile getirdikleri de bu nedenle piyasalarda önem arz ediyor. Tuchman, geçtiğimiz Mayıs ayında Financial Times’a verdiği röportajında, Citi bankasının kripto ticareti, finansman ve saklama hizmetlerini başlatmayı planladığını dile getirmişti.

  Tuchman: “Bankaların Önceliği Sağlam Hizmet Sunmak”

  Londra’daki konferansta yaptığı konuşması ile dikkat çeken Tuchman, geçtiğimiz gün de bankaların genel yapısı ile ilgili bir açıklamada bulunmuştu. Bu açıklamasında ise Tuchman “Biz Tesla değiliz, müşterilerin gelecekte isteyeceği şeyleri icat etme işinde değiliz. Bankalar, güvenlik ve sağlamlığı temsil eder” sözlerini dile getirmişti.

  Citi bankasının Tradfi hizmetlerinde, müşteriler üzerinde etkili olabilecek tek bir döviz kesintisinde, onlarca yönetim onayı gerekebiliyor. Öte yandan DeFi sektöründeki bir kesinti ise genellikle birkaç saat içinde gerçekleşiyor. Tuchman ise bir bankanın önceliğinin, “müşterilerine sağlam hizmet” sunması olduğunu ifade ediyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle