Kripto Para

BTC ETF’i için SEC’den karar!

  Varlık yönetim şirketi VanEck, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) Aralık 2020’de Bitcoin (BTC) ETF’i için, Mayıs 2021’de de Ethereum (ETH) ETF’i için başvuruda bulundu. SEC’nin elinde yıllardır yapılmış olan BTC ETF başvuruları hala duruyor ve hala hiçbir ETF başvurusu onaylanmış değil. SEC, VanEck’in BTC ETF başvurusu için ek yorum talep etti.

  Bitcoin (BTC) ETF’i, Bitcoin’e yatırım yapan ticaret fonlarıdır. Bu fonlar kripto para borsalarında değil, geleneksel borsalarda bulunur. Yatırımcılar fiyata kaldıraç uygulayabilir ve aynı zamanda kripto para borsası kullanmaya gereksinim duymaz. Dünyanın çeşitli bölgelerinde Bitcoin ETF’i için süreç başlamış olmasına rağmen, ABD’de bu durum hala inceleme aşamasında. ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), daha önce yapılmış olan Bitcoin ETF başvurularını değerlendiriyor. ABD’de BTC ETF’i onaylanması durumunda, piyasaya daha fazla kurumsal yatırımcının girmesi bekleniyor.

  SEC ve BTC ETF’i Başvuruları

  SEC’e Bitcoin ETF’i için başvuru yapanlardan biri de varlık yönetim şirketi VanEck olmuştu. Aralık 2020’de şirket, BTC ETF’i için SEC’ye başvurmuş, SEC de Nisan sonunda bu başvuruya ilişkin kararını Haziran ayına ertelemişti. SEC’nin elinde toplamda 9 Bitcoin ETF başvurusu bulunuyor ve VanEck’in başvurusu ile birlikte bunların 3’ü değerlendirme aşamasında. Bu yıl ABD’de BTC ETF’ine bir onay gelmesi bekleniyor. Kanada’da 3 BTC ETF’i, Brezilya’da da 1 BTC ETF’i onaylanmıştı. Ancak SEC; onaylama, ret ya da erteleme için süresini son anına kadar değerlendiriyor.

  SEC Karar Süresini 45 Gün Daha Uzattı

  Nisan ayı sonunda kararını erteleyen SEC, şimdi ise kamuoyundan ek yorum talep ediyor. SEC’nin elinde bu başvuru için 3 seçenek bulunuyordu. SEC 19 Haziran tarihine kadar yeni bir değerlendirme ile başvuruyu ya kabul edecekti ya da reddedecekti. SEC, kamuoyundan daha fazla yorum görme talebi ile süreci 45 gün daha uzattı. Yani VanEck’in BTC ETF başvurusunun kararı için son tarih 3 Ağustos 2021 oldu.

  SEC Süreyi Bir Kez Daha Uzatabilir

  SEC ETF başvurularında değerlendirme süresini 240 güne kadar çıkarabilir. Yani 3 Ağustos tarihinde SEC bir kez daha kararını erteleyebilir. Daha önce cevaplandırılan tüm ETF başvurularında SEC süresinin tamamını kullanmıştı.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle