Kriptopara

XRP Geleceği Parlak mı? Davalardan Aklandı mı? 2021

  Ripple ve SEC arasındaki dava süreci, XRP Coin yatırımcılarını yakından ilgilendiriyor. Çünkü yaşanan her gelişme fiyatın yönünü değiştiriyor. Bu yazımızda en çok merak edilen XRP Coin geleceği parlak mı, davalardan aklandı mı, davada neler oluyor, dava süreci XRP Coin’i nasıl etkiledi sorularına yanıt bulmaya çalışacağız. 

  XRP Geleceği Parlak mı?

  Analistler XRP geleceğinin şuan için parlak görülmediğini belirtiyorlar. Çünkü SEC ve Ripple arasında olan dava, XRP Coin’in gelecekte nasıl bir noktada olacağını kestirmeyi zorlaştırıyor. Analistler 2021 Mayıs ortasında gündeme gelen genel piyasa değer kayıpları ardından XRP Coin’in kısa süreli artış yaşadığını belirttiler. Ancak bu değer kazanımı 27 Mayıs 2021’de yerini değer kaybına bıraktı. Bu yüzden XRP Coin’in 2021’de oldukça tutarsız fiyatları tabloya aldığı belirtildi. 

  Analistler, XRP Coin’in değer kaybı ve dava sürecinde geliştiricileri negatif etkileyecek gelişmelerin 14 Mayıs 2021 ardından artması ile geleceğe yönelik parlak tahminler yapmadılar. 

  Ripple Davalardan Aklandı mı?

  Ripple ve SEC arasındaki dava süreci hala devam ediyor. XRP Coin ve geliştiricileri hakkında öne sürülen iddialar ise mahkemece değerlendiriliyor. XRP Coin’in bir menkul kıymet sayılması yönünde henüz net karar verilmemiş durumda. Her iki tarafında avukatları son dönemlerde yakın temaslarda bulunurken, 14 Mayıs 2021 ardından SEC’in dava sürecinde daha etkili bir konumda olduğu gündem maddelerine net şekilde yansıdı. 

  XRP Dava Sürecinde Değer Kazandı mı?

  XRP Coin, dava sürecinin getirdiği tüm olumsuzluklara rağmen genel piyasa değer kayıplarından faydalanarak, değerlendi. Çünkü bu sırada gündemde ETH ve BTC konuşuluyor, Buterin VS Musk savaşının etkileri öne çıkıyordu. Kıyıda unutulan XRP Coin ise sakin bir gündem içinde kalarak değer kazanımına gitti. Tüm bu gelişmeler ise 14 Mayıs 2021 tarihinde yaşandı.

  14 Mayıs 2021’de XRP Coin fiyatı, dava sürecinin olumsuzluklarına rağmen, %10 değer kazanarak, 1.40 dolar seviyesine çıktı. Ardından yaşanan gelişmeler ile kısa vade ardından düşüşe geçti. Bu ivmeyi koruyamayan XRP, davanı son konferans görüşmesi ardından yine değer kaybetti. Analistler değer kaybının 2021 senesi Haziran ayında da etkili olabileceğini belirttiler.

  Dava Süreci XRP Coin’i Nasıl Etkiledi?

  Dava süreci XRP Coin’i olumsuz şekilde etkidi. 2021 Mayıs ayında %10’luk bir değer kazanımı kayda geçse de tüm ay bazında inceleme yapıldığında değer kaybı noktaları daha fazla ön plana çıkıyor. Analistler, XRP Coin’in dava sürecinde destekçilerinin ve yatırımcılarının da bir kısmını kaybettiğini belirttiler.

  Örneğin 25 Mayıs 2021’de Ripple destekçisi yatırımcıların bir kısmı, davaya ilişkin son konferans görüşmesi ardından kaygılarının arttığını duyurdular. Sosyal ağlar üzerinden artık Ripple desteğini bıraktıklarını ve başka yatırımlara yöneleceklerini paylaştılar. Desteği bırakan yatırımcı kitlesi, sosyal ağdan, Ripple CEO’su Brad Garlinghouse hakkında bir detaya değindiler. İsmin, 2018’deki On-demand Liquidity lansmanında, XRP Coin’in yeterli oranda geliştirilemediğini itiraf ettiğini belirttiler. Üzerine dava sürecinde risklerin artığını ve yatırımlara temkinli yaklaştıklarını duyurdular. Analistler bu olay ardından XRP Coin’in alım taleplerini de kitle ile birlikte kaybedebileceğini düşünüyorlar. 

  SEC, XRP Davasında Neler Yaşanıyor?

  SEC ve Ripple davasında son olarak bir video konferans yapıldı. 22 Mayıs 2021’de yapılan konferanstan detaylar ise her iki tarafın avukatları tarafından verildi. Yargıç Sarah Netburn ile yapılan telefon konferansında, Ripple avukatlarının “XRP Coin bir menkul kıymettir.“ görüşüne maalesef daha yakın bulundukları gündeme yansıdı. SEC tarafı avukatları Ripple’ın güç kaybettiğini belirttiler. Ancak Ripple avukatı Gregory Rapawy ise böyle bir ifade kullanmadıklarını XRP’nin bir yatırım sözleşmesi olamayacağını belirtti. 

  Kısaca özetlemek gerekirse davada her iki tarafında belirli savunmalar yaptığı bir süreç içinden geçiliyor. Henüz netlik kazanan bir karar söz konusu değil. SEC avukatları, Ripple’ın tam 12 farklı avukatlık bürosu ile çalıştığını, çünkü davanın onlar için iyi yöne gitmediği belirtiyorlar. 

  XRP Dava Sürecinde Analist Tahminleri

  XRP davası devam ederken birçok analist süreci değerlendirdi ve tahminlerini sundular. Analistler XRP’nin gelecekte değer kaybedebileceğini düşünüyorlar. Aslında bir ay öncesine kadar işlerin daha iyiye gidebileceğini ifade etmişlerdi. Ancak yaşanan son gelişmeler ardından Ripple’ın güç kaybetmeye başladığını belirttiler.

  Analistler XRP Coin fiyat düşünün ise McCaleb’ın hareketleri yüzünden oluşabileceğini açıkladılar. Riplle’ın ilk dönem baş teknolojisi sorumlusu McCaleb, cüzdanından 265 milyon dolarlık XRP Coin’i sattı. Blockchain araştırmacısı ve analisti Leonidas Hadjioizou, cüzdan hareketini inceleyip, McCaleb’ın XRP Coin servetinin 2021 Eylül’de tükeneceğini belirtti.

  Analistler, XRP Coin geliştiricisinden gelen bu panikli satış hamlesinin, yatırımcı güvenini derinden sarstığını açıkladılar. Başkahramanların yaptığı satışların, XRP Coin değer kayıplarının asıl habercileri olduğunu belirttiler. Bir kaçış havası topluluk üzerinden hakim oluyor. 

  Aayush Jindal’a Göre XRP Geleceği Parlak mı?

  Aayush Jindal, XRP Coin’in geleceğinin net olmadığını belirtti. XRP Coin fiyatının 2021 Temmuz ayında 0.80 dolar ile 0.90 dolar bandı arasına kadar geri çekilebileceğini açıklıyor. Geliştiricilerin duygusal imajlarını çok öne aldıklarını bunun ise dava sürecini olumsuz etkileyebileceğini düşünüyor. 

  Credible Crypto’ya Göre XRP Geleceği Parlak mı?

  Credible Crypto, XRP Coin’in 2021 senesi Mayıs ayını değer kaybı ile kapatabileceğini belirtti. Bu noktada fiyatın 0.09 dolar bandına gerileyebileceğini açıkladı. Diğer yandan, 2021 yılı Ağustos ayında ise 0.06 dolar düzeyine kadar düşüş bekliyor. 

  Sonuç

  XRP Coin için yapılan analist yorumlarına baktığımızda beklentilerin karamsar yapıya sahip olduğunu görüyoruz. Diğer yandan davaya ilişkin kararlar netleşmemiş durumda. Geliştiricilerin yaptığı davranışlar ve açıklamalar yatırımcı üzerinde panik yaratabiliyor. SEC ve Ripple arasındaki davanın sonuçlaması halinde XRP geleceği hakkında net bir yorum yapılabilecek. Şu anki durumda ise belirsiz bir hava söz konusu olduğundan bir çok analistin de kafası karışık olabilir. Piyasa hiçbir zaman belirsizlikleri sevmez. XRP yatırımları için kullanıcıların güncel haberleri yakında takip etmesinde yarar var.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle