Kripto Para

Japonya’da kripto sektörü tehlikede mi?

  Japonya Finansal Hizmetler Ajansı (FSA) Komiseri Junichi Nakajima, kripto regülasyonları hakkında konuştu. Çarpıcı açıklamalarda bulunan yetkili isim, kripto para birimlerine erişimin kolaylaştırılmasına gerek olmadığını söyledi…

  Kripto para kullanımının giderek arttığı Japonya’da Finansal Hizmetler Ajansı (FSA) Komiseri Junichi Nakajima, yeni açıklamalar yaptı. Regülasyonlar hakkında konuşan yetkili isim, kripto para birimlerine erişimin kolaylaştırılması gerektiğinden tam olarak emin olamadığını aktardı. Nakajima’nın bu açıklaması kripto para destekçilerinden tepki topladı.

  Junichi Nakajima, “Genel halkın kripto varlıklarına yatırım yapmasını kolaylaştırmanın gerekli olup olmadığını dikkatlice düşünmemiz gerekiyor” şeklinde konuştu. Kripto para birimlerinin sahip olduğu potansiyel faydalar hakkında açık fikirli olduğunu dile getiren Nakajima, buna rağmen bazı tereddütler yaşadığını da söyledi.

  Japonya Regülasyon İşini Sıkı tutuyor

  Japonya Finansal Hizmetler Ajansı (FSA) Komiseri Junichi Nakajima,kripto paralara erişimin kolaylaştırılması konusunda çekimser davranıyor. Yetkili isim kriptoları nakit göndermenin hızlı ve ucuz bir yolu olarak görüyor. Bunun yanı sıra kripto paralar şu anda Japonya’da bir işlem aracı olarak değil, spekülasyon ve yatırım amaçlı kullanılıyor.

  Regülasyon kurumunun müdürü, merkeziyetsiz finans (DeFi) alanına daha yaygın katılım gibi yeni zorluklara dikkat çekti. ABD veya İsviçre gibi Batı’daki daha kripto dostu ülkelere nazaran, Japonya’daki kripto piyasası büyük ölçüde kısıtlama altında tutuluyor. Nakajima, hisse senetlerinden farklı olarak kripto para birimlerinin herhangi bir istikrarlı destek veya içsel değere sahip olmadığını vurguladı. 

  Japonya’da Kripto Para Regülasyonları

  Nakajima, Japonya’nın kripto varlıkları üzerindeki ilk düzenleyici çerçevesinin hazırlanmasında yer alan önemli isimlerden biri oldu. 2017 yılında kripto para borsaları için getirilen kayıt zorluğunda da etkili bir isim oldu. Fakat o zamandan günümüze kadar bazı olayların yaşanması JJaponya Finansal Hizmetler Ajansı (FSA) Komiseri Junichi Nakajima,

  Örnek olarak 2018 yılında Tokyo merkezli Coincheck Inc kripto para borsasında gevşek iç kontrol ve müşteri korumasını ortaya çıkaran büyük bir hırsızlık yaşandı. Ayrıca kripto borsalarına ilişkin mevcut düzenleyici çerçevenin müşteri koruma ve kara para aklamayla mücadelede etkili görülüyordu. Fakat bunların da yeterli olmadığı anlaşılınca regülasyon işi sıkı tutulmaya başlandı. 

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle