Kripto Para

ABD’den El Salvador’a BTC ziyareti! Uyarı ve tavsiyeler

  ABD Dışişleri Bakanlığı Siyasi İşlerden Sorumlu Müsteşarı Victoria Nuland, El Salvador’u ziyaret etti. Dünyanın, Bitcoin’i (BTC) resmi para birimi olarak kabul eden ilk ülkesi olan El Salvador ziyaretinde Nuland, El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele ile Bitcoin konusunu değerlendirdi.

  Orta Amerika’nın en küçük ülkesi olan El Salvador, Devlet Başkanı Nayib Bukele’nin adımları ile Bitcoin’i (BTC) ülkenin resmi para birimi ilan etti. Gelen açıklamalara göre, atılan bu adımın arkasında El Salvador’un ekonomisinin güçlenmesi vizyonu yer alıyor. Bu nedenle de El Salvador aslında ülkeler arasında, bu konuda pilot ülke görevi üstlenmiş gibi değerlendiriyor. Öte yandan dünyanın rezerv para birimi doların sahibi ABD’de ise Bitcoin ve kripto paralar biraz daha olumsuz karşılanıyor.

  Nuyand, Bukele’ye Uyarı ve Tavsiyelerde Bulundu

  Bitcoin’in nispeten daha olumsuz karşılandığı ABD’nin Dışişleri Bakanlığı Siyasi İşlerden Sorumlu Müsteşarı Victoria Nuland, Bitcoin’i resmi para birimi ilan eden El Salvador’u ziyaret etti. Nuland burada Bitcoin konusunu değerlendirmek üzere Devlet Başkanı Nayib Bukele ile görüştü. 30 Haziran tarihinde gerçekleştirilen bu ziyarette Victoria Nuland, Bitcoin yasası adına “çok iyi düzenlenmiş” bir yasal çerçevede olması gerektiğini vurguladı.

  Nuland, Nayib Bukele’ye Bitcoin yasası konusunda karar ne olursa olsun şeffaf, çok iyi düzenlenmiş ve sorumluluk taşıyan bir yasal çerçeve tavsiyesinde bulundu. Nuland ayrıca Bukele’yi El Salvador’un kendisini bu bağlamda “kötü niyetli aktörlere” karşı koruması gerektiği konusunda da uyardı.

  Nuyand El Salvador ve IMF’nin Ortak Noktada Buluşmasını Umut Ediyor

  Bu uyarı ve tavsiyelerin yanı sıra Victoria Nuland, ABD’nin son olarak Colonial Pipeline’a karşı düzenlenen fidye yazılımından sonra kripto paralara yaklaşımında bir adım daha geri çekildiğini dile getirdi. Bunun yanında Nuyand, El Salvador’un Uluslararası Para Fonu (IMF) ile ortak bir paydada buluşabileceklerini umduğunu ifade etti.

  El Salvador’un BTC Kararının Dünyada Etkileri

  El Salvador’un attığı Bitcoin adımının yankıları neredeyse tüm dünyada hala duyuluyor. Zira El Salvador’dan sonra birçok ülkede kripto paralar benzer düzlemlerde gündeme getirildi. Örneğin son olarak Hindistan, El Salvador’un BTC kararından sonra ülkedeki kripto para politikalarını gözden geçirmeye karar verdi. Hindistan kripto para konusunda daha çok yasaklarla anılan bir ülke.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle