Kripto Para

TBMM Dijital Mecralar Komisyonu’nda Bitcoin konuşuldu

  AK Parti Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman başkanlığında toplanan TBMM Dijital Mecralar Komisyonu, Bitcoin’i masaya yatırdı. Bunun yanı sıra dijital dönüşümün de konuşulduğu toplantıda önemli konular ele alındı…

  AK Parti Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman başkanlığında gerçekleştirilen TBMM Dijital Mecralar Komisyonu son toplantısında dijital dönüşümü ele aldı. Bunun yanı sıra sosyal ağlar, Enes Batur gibi fenomenler ile Bitcoin (BTC) konusu Meclis’te tartışıldı. Toplantıda, komisyon üyelerinden CHP Genel Başkan Yardımcısı Onursal Adıgüzel, Bitcoin’den bahsederek konuyu açtı.

  Lider kripto para birimi Bitcoin hakkında doğru bir düzenleme yapılması gerektiğini söyleyen Adıgüzel, bu konudaki tutanakları inceledi. Bitcoin konusunda piyasada yasakçı bakış açısından ziyade dünyadaki gelişmeleri takip edip doğru adımlar atılması gerektiğini kaydetti. Bitcoin konusunun Meclis’te gündeme gelmesi yerli kripto para yatırımcılarını heyecanlandırdı.

  Bitcoin Piyasasında Düzenleme Gerekliliği

  CHP Genel Başkan Yardımcısı Onursal Adıgüzel, yerli kripto para yatırımcılarını yakından ilgilendiren Meclis’teki konuşmasında şunları aktardı:

  Bir de Bitcoin meselesi var, zaten arkadaşlarımız da bahsetti, tekrar üzerinden geçmek gerekir mi bilmiyorum. Tabii, bizim baştan beri hep söylediğimiz bir tutumumuz var yani yasakçı bir bakış açısından çok dünyadaki standartları görüp doğru bir düzenleme yapılsın.”

  Bilindiği üzere Türkiye, son dönemde kripto para birimleri ve piyasası üzerine daha net bir tutum sergilemeye başlamasıyla öne çıktı. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) dışında devlet kurumları da Bitcoin ve blockchain teknolojisi ile yakından ilgileniyor

  Türkiye’de Kripto Para Sektörü

  Geçtiğimiz nisan ayında yayınlanan yönetmelik de bu tür düzenleme çalışmalarının sonuncusu olarak dikkat çekti. TCMB tarafından yayımlanan yönetmelik ile birlikte 30 Nisan 2021 tarihinden itibaren kripto para birimlerinin ödeme yöntemi olarak kullanılması yasaklanmıştı. Bu gelişme ile birlikte pek çok kripto para ödeme kuruluşu işlemlerini sonlandırmak durumunda kalmıştı.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle