Kripto Para

SEC Başkanı, hisse tokenleri tartışmasına noktayı koydu

  ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) başkanı Gary Gensler, kripto para sektörüne yönelik önemli açıklamalar yaptı. Başkan, son dönemde kripto para borsalarının listelediği hisse senedi tokenlerine ayrı bir parantez açtı…

  Son dönemde kripto para sektöründe en büyük tartışma konularından biri de hisse senedi tokenleri olmuştu. Bu konuda tartışmalar aralıksız devam ederken ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) başkanı Gary Gensler, yeni bir açıklama yaparak son noktayı koydu.

  Bazı kripto para platformlarının menkul kıymet değeri üzerinden fiyatlandırılan tokenleri borsalarda listelemeye başladığına değinen SEC Başkanı şunları söyledi: “Hatalı konuşmamak lazım. Menkul kıymet tarafından desteklenen varlık, bir hisse senedi tokeni, sabit değer tokeni, veya o menkul kıymete sentetik bir yatırım yapma imkanı sunan herhangi bir başka sanal ürün de olsa fark etmez. Finans dünyasının merkezi ya da merkeziyetsiz olan bu platformlar menkul kıymet kanunlarına tâbidir ve bu çerçevede çalışmalıdır.”

  Hisse Senedi Tokenleri Popüler Oldu

  Kripto para piyasasında son dönemde hisse senedi tokenlerine yönelik ilgi giderek artıyor. Küresel çapta popülerlik kazanan sentetik menkul kıymet ürünleri, ABD başta olmak üzere tüm dünyadaki kullanıcılara sunuldu. Kullanıcılar bu tür hisse senedi tokenleri sayesinde limit üzeri yatırım yapabilme şansına sahip oldu.

  Geçen sene SEC ve Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu (CFTC), Abra kripto para borsasını bu konuda uyarmıştı. Finansal düzenleyiciler, popüler kripto para borasını hangi tür kullanıcılara bu yatırımları yapması için izin verdiğini kontrol etmediği gerekçesiyle suçlamıştı.

  Binance Hisse Senedi Tokenlerini Durdurdu

  Bilindiği üzere geçtiğimiz hafta, kripto para dünyasının en büyük borsası olan Binance tarafından hisse senedi tokenleri hakkında resmi açıklama gelmişti. Dev borsa, bünyesindeki tüm hisse senedi token satışlarını durdurduğunu açıkladı. Henüz nisan ayında başlayan bu hizmetin ömrü sadece 3 aylık oldu. Binance borsasının kullanıcıları platform üzerinden Apple, Coinbase, Microsoft, MicroStrategy ve Tesla tokenlerine yatırım yapabiliyordu. 

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle