Kripto Para

Ruffer, 5 ayda Bitcoin’den 1,1 milyar dolar kazandı!

  İngiltere merkezli yatırım şirketi Ruffer Investment Management, Bitcoin (BTC) alım-satımı ile elde ettiği karı açıkladı. Şirket, 5 ay önce aldığı Bitcoin’lerin satışından 1,1 milyar dolar kar elde etti. Şirketin açıklamalarına göre söz konusu işlem Nisan ayında gerçekleşti.

  Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) Mart 2020’de yaşanan büyük çöküş sonrası 3 bin 700 dolar bandına kadar geriledi. Ardından pandemi sürecinde yatırımcıların alternatif yatırım varlıklarına yönelmesi, ödeme platformlarının kripto paralar ile çalışmaya başlaması, kurumsal şirketlerin kripto para yatırımı yapması gibi etkenler ile daha sonra Bitcoin çok ciddi yükselişler elde etti. Bu yükselişlerde, büyük rallinin ilk adımı ise Aralık 2020’de atıldı. Bitcoin, 16 Aralık 2020’de 20 bin dolar barajını aşarak tüm zamanların rekorunu kırdı.

  Gelen rekor sonrası Bitcoin büyük rallisini de başlatmış oldu ve 2021’de her ay rekorunu tazeledi. Son olarak Bitcoin Nisan 2021’de 64 bin 800 dolar seviyesinde tüm zamanların rekorunu kırdı. Bu aşamadan sonra her ne kadar beklentiler artmış olsa da BTC bu seviyeye bir daha dönemedi. Mayıs ayındaki çöküşün ardından Bitcoin 30 bin dolar bandında kadar geriledi ve hala 40 bin doların altında seyrediyor.

  Şirket Mayıs’taki Çöküşten Etkilenmedi

  İngiltere merkezli yatırım şirketi Ruffer Investment Management, Nisan 2021’de BTC satışı yaptığını açıkladı. Yani şirket, şu ana kadar Bitcoin’in en yüksek seviyelerini gördüğü dönemde BTC satışı yapmış oldu. Şirketin yatırım direktörü Hamish Ballie, Kasım 2020’de alınan tüm Bitcoin’lerin Nisan ayında elden çıkarıldığını açıkladı. 27 milyar dolarlık piyasa değeri bulunan Ruffer, Kasım 2020’de portföyünün %2,7’si ile 744,2 milyon dolarlık (dönem değeri ile) BTC satın almıştı.

  Şirket Pandemi Etkisi Azalınca Satış Yapmaya Karar Verdi

  Ruffer sözcüsü geçtiğimiz yıl yaptığı açıklamasında, şirketin portföy değerini korumak için Bitcoin tercih ettiğini açıklamıştı. Ayrıca yapılan açıklamada Bitcoin’in “hassas durumdaki para sistemine karşı hedge” görevi görebileceği belirtilmişti. The Sunday Times haberine göre Nisan 2021’de pandeminin etkilerinin azalması ile şirket BTC’lerinin tamamını satma kararı aldı. Şirket bu satıştan, 5 aylık süreçte 1,1 milyar dolarlık kar elde etmiş oldu.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle