Kripto Para

DOGE yüzünden 600 milyon dolarlık BTC sattı!

  İngiltere merkezli dev fon yöneticisi Ruffer, enflasyona karşı koruma amaçlı satın aldığı Bitcoin’leri (BTC), zaman içinde Dogecoin (DOGE) FUD nedeni ile sattı. Ruffer’ın sattığı Bitcoin’lerin toplam değeri yaklaşık 600 milyon dolar değerinde.

  2021 yılında kripto para piyasalarında hiç beklenmedik gelişmeler yaşandı. Aralık 2020’de başlayan rallide Bitcoin (BTC), 64 bin dolar seviyesine kadar yükselerek tüm zamanların rekorunu kırdı. Öte yandan piyasada en çok dikkat çekenlerden bir diğer kripto para birimi de Dogecoin (DOGE) oldu. Deyim yerindeyse BTC ve DOGE, 2021’e damga vuran 2 kripto para birimi olmayı başardı. Her iki kripto para birimi de özellikle beklenmedik artışlarla yatırımcıların dikkatini çekti. Ancak bu yükselişler, bazı yatırımcıların beklenmedik karalar almasına neden oldu.

  İngiltere merkezli fon yöneticisi Ruffer piyasadaki spekülatif çılgınlıktan endişe duyarak, elindeki 600 milyon dolarlık Bitcoin’i sattı. Ruffer Dogecoin benzeri MEM token’larda görülen devasa rallilerden kaynaklanan spekülatif çılgınlık karşısında endişelendi. Bu endişe, Ruffer’ın Aralık ayından bu yana elindeki Bitcoin’leri satmasına yol açtı.

  Ruffer Satışlardan 1,1 Milyar Dolar Gelir Elde Etti

  Ruffer, hayır ve yardım kurumları için ve varlıklı özel müşterileri için yaklaşık 34 milyar dolarlık bir fonu yönetiyor. Sunday Times haberine göre Ruffer, Aralık 2020’de Bitcoin 25 bin dolar seviyesini gördüğünde BTC satışı yapmaya başladı. Gelen açıklamalara göre şirket 2021 yılında da satışlarını durdurmadı ve Nisan ayına kadar tüm Bitcoin’lerini elden çıkardı. Habere göre Ruffer, bu satışlardan 1,1 milyar dolar kar ya da diğer bir açıdan fon adına %83’lük bir kazanç elde etti.

  Ruffer Dogecoin FUD Nedeni ile Piyasadan Bir Süre Uzak Kalacak

  Ruffer, kademeli BTC satışlarını önde gelen kurumların yüksek fiyat tahminleri paylaştığı dönemlerde yaptı. Örneğin şirket, JPMorgan bankasının BTC fiyatının 146 bin dolara kadar yükseleceğini öngördüğü dönemde satış yaptı. Ruffer Yatırım Direktörü Duncan MacInnes, Financial Times röportajında, yine de enflasyona karşı koruma amaçlı olarak ilerleyen dönemlerde tekrar BTC almayı düşünebileceklerini dile getirdi.

  MacInnes, şimdilik DOGE gibi MEM token’ların ciddi yükselişler elde etmesinden dolayı bir süre piyasadan uzak durmayı tercih ettiklerini ifade etti. Bu nedenle Dogecoin FUD geçtiğinde, BTC yeniden kurumsal ilgi dalgası ile karşılabilir.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle