Kripto Para

SEC davasında Ripple’a zafer yolu göründü

  ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ile Ripple Labs arasındaki davanın ikinci duruşması 6 Nisan tarihinde görüldü. Davanın ilk duruşmasından taraflar için bir sonuç çıkmamıştı. Ancak ikinci duruşmadan Ripple kanadının elini çok güçlendirerek çıktığı görülüyor.

  ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), 22 Aralık 2020 tarihinde Ripple şirketine, Ripple CEO’su Brad Garlinghouse’a ve Ripple kurucu ortaklarından Chris Larsen’a dava açtı. XRP’nin menkul kıymet olduğu gerekçesi ile açılan davada, şirketin ve üst düzey yöneticilerin geçmişe dönük yasa dışı toplu menkul kıymet satışı yaptığı iddia edildi. SEC tarafından sunulan gerekçeler ile açılan davanın ilk duruşması 22 Şubat 2021 tarihinde görüldü ancak ilk duruşmadan taraflar adına hiçbir sonuç çıkmadı.

  Mahkeme davanın ikinci duruşması için 6 Nisan tarihini belirledi ve ikinci duruşma görüldü. İkinci duruşmada SEC kanadı, daha önce ibraz etmemek için itiraz ettiği belgeleri ibraz etmek zorunda kaldı. SEC’nin, sunmak istemediği belgeleri ibraz etmek zorunda kalmış olması, Ripple’ın elini güçlendiren en önemli koz oldu. Duruşma sonrasında Brad Garlinghouse’un avukatı Matthew Solomon, SEC için “Oyun bitti” açıklamasını yaptı.

  Ripple’ın Başvurusu Kabul Edildi

  Law360 tarafından verilen habere göre SEC – Ripple davasına bakan Sulh Ceza Hakimi Sarah Netburn, Ripple’ın geçtiğimiz hafta yaptığı başvuruyu kabul etti. Ripple, mahkemede SEC’nin elinde tuttuğu Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) ile ilgili belgelerin ibraz edilmesini talep etmişti. Ripple’ın kabul edilen başvurusu sonrasında, SEC ilerleyen dönemlerde BTC ve ETH ile ilgili olarak yaptığı tüm görüşmeleri paylaşmak zorunda kaldı. SEC’nin bu konuyla ilgili olarak görüştüğü tüm kurum ve kuruluşlara kripto para borsaları ya da üçüncü taraflar da dahil.

  Garlinghouse’un Avukatı “Oyun Bitti” Dedi

  Ripple kanadı, duruşmada SEC’nin 8 yıl boyunca XRP ile ilgili olarak herhangi bir ikazda bulunmadığını dile getirdi. Bu sebeple Ripple, SEC’nin “kötü amaçlı” olduğunu vurguladı. Ayrıca Ripple, SEC’nin hangi sebepler ile BTC ve ETH’yi menkul kıymet olarak değerlendirmediğini de görmek istedi. Ripple’ın elini de bu argüman güçlendirdi. Duruşma sonrasında Garlinghouse’un avukatı Matthew Solomon “Oyun bitti” dedi.

  Kripto para borsalarında güncel olarak 1 XRP fiyatı %ripple+try% TL. Döviz cinsinden ise %ripple+usd% Dolar olarak borsalarda alıcı bulmaktadır. Son olarak, Ripple 24 saatte %ripple+yuzde%.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle