Kripto Para

Ripple davada pes mi etti? SEC’nin talebi kabul edildi

  ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ile Ripple arasında devam eden davada önemli bir adım daha atıldı. Ripple, SEC’nin talep ettiği iç kayıtları gecikmeli de olsa kabul etti. Taraflar bir araya gelecek ve Ripple, talep edilen belgeleri sunacak.

  ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), 22 Aralık 2020’de Ripple şirketine, CEO Brad Garlinghosue’a ve kurucu ortağı Chris Larsen’a 1,3 milyar dolarlık dava açtı. SEC, XRP’nin menkul kıymet olduğunu ve geçmişe dönük XRP satışlarının suç teşkil ettiğini iddia ediyor. Ripple ise XRP’nin menkul kıymet olmadığını, XRP satışlarının büyük kısmının ABD dışına yapıldığını ve bunun da SEC’nin yetki sınırlarını aştığını savunuyor. Her iki taraf da devam eden dava sürecinde lehlerine olduğunu düşündükleri belgelerin mahkemeye sunulmasını talep ediyor.

  Taraflar, Karşılıklı Olarak Kurum İçi Kayıtlara Ulaşmak İstiyor

  SEC, Ripple çalışanlarının Slack uygulaması üzerindeki konuşmalarını ve 2014 yılı 3. çeyrekten itibaren gerçekleştirilen toplantıların bazı bölüm kayıtlarının mahkemeye sunulmasını istiyor. Öte yandan Ripple da SEC çalışanlarının 2018 yılına kadar yaptığı kripto para işlem kayıtlarını görmek istiyor. SEC, Ripple’ın kurum içinde bu satışların yasadışı olduğunu ispat eden konuşmaların geçtiğini düşünüyor. Ripple da SEC’nin, kendi çalışanlarına kripto para işlemlerinde bir yaptırım uygulayıp uygulamadığını görmek istiyor.

  Ripple, SEC’nin Talebini Kabul Etti

  Taraflar, birbirlerinden talep ettikleri belgeleri sunmamakta bugüne kadar ısrarcı davrandı. Ancak mahkeme, yakın tarihlerde SEC’nin, Slack uygulaması ile ilgili taleplerini kabul etti. Yani Ripple, bu uygulamadaki konuşmaları mahkemeye sunacak. Ancak davadaki asıl gelişme ise Ripple’ın, SEC’nin talep ettiği iç kayıtları paylaşma isteğini kabul etmesi oldu. Gelen açıklamalara göre Ripple, 2014 yılının 3. çeyreğinden itibaren gerçekleştirilen toplantıların bazı bölümleriyle ilgili belge ve kayıtları sunacak.

  Ripple, SEC’nin Bilinçli Olarak Gecikmeli Talepte Bulunduğunu İddia Ediyor

  Bir diğer yandan SEC, 31 Ağustos tarihinde Ripple’ın toplantı videolarını ve ses kayıtlarını da içeren belge ve kayıtların da paylaşılmasını talep etmişti. SEC bu noktada, söz konusu kayıtlar için Ripple’ın “var olmadığını” söylediğini de ifade etmişti. Ripple ise bu kayıt talebinin “gecikmiş” olduğunu açıkladı. Ripple, SEC’nin bu kayıtlardan haberdar olduğunu ancak özellikle talep için Ağustos sonunu bekleyerek kendilerini köşeye sıkıştırmak adına böyle bir hamlede bulunduklarını iddia etmişti.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle