Kripto Para

Ripple’a umut oldu! O davayı SEC kaybetti

  Ripple topluluğunu hareketlendiren bu gelişme ile umutlar artmaya başladı! SEC ile arasındaki davayı kazanan LBRY Credits, XRP topluluğuna umut oldu.

  ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ile LBRY Credits arasındaki dava sonuçlandı. SEC tarafından şirkete birkaç kripto projesi ve kayıtsız menkul kıymet pazarlaması yapıldığı gerekçesi ile LBRY Credits’e dava açılmıştı. Geçtiğimiz yılın Kasım ayında açılan davanın kazananı LBRY Credits oldu!

  SEC Mağlup Oldu!

  Geçtiğimiz yılın Kasım ayında SEC, LBRY Credits’e dava açmıştı. SEC, lehine verilen bir karar sonrası New Hampshire Bölge Mahkemesi Hakiminden LBC’nin satışını yasaklayan ihtiyati tedbir kararını netleştirmesini talep etmiş, böylece ikincil kripto para piyasası üzerinde yetki almak istemişti.

  Avukat John Deaton ise yaptığı savunmayı ticari sözleşme avukatı Lewis Cohen tarafından yazılan ve SEC ile Howey davasından bu yana ABD’de açılan tüm menkul kıymet davalarını değerlendiren bir belgeye dayandırdı. Bu davaların hiçbirinde temel varlığın menkul kıymet olduğuna yönelik bir karar bulunmaması Deaton’un elini güçlendirdi ve hakim, Deaton’un savunmasını dinlemenin ardından Kasım ayında verilen kararın ikincil piyasa satışları için geçerli olmadığına hükmetti.

  XRP Topluluğu Dava Sonucundan Mutlu

  LBRY Credits’in SEC tarafından açılan davayı kazanması ve davada savunmada kullanılan belgeler ise Aralık 2020’den bu yana SEC ile mahkemesi devam eden Ripple topluluğunu sevindirdi. SEC, XRP’yi bir menkul kıymet olarak tanımlamış ve Ripple’a kayıt dışı menkul kıymet satışı nedeniyle dava açmıştı.

  Aynı SEC’in LBRY ile davasında hakim, LBC Token’in ikinci piyasada satışının menkul kıymet olarak kabul edilmediğine karar vermesi, XRP için umut oldu. Topluluk, XRP için de benzer bir karar çıkabileceğine umutlandı ve davayı kazanan avukat John Deaton’a övgüler düzdü.

  SEC, Kripto Paraların Menkul Kıymet Olduğu Konusunda Israrcı

  SEC, kripto para birimlerini menkul kıymet olarak görüyor ve Ripple ile başlayan süreçte LBRY Credits gibi şirketlere bu yönde açtığı davalar ile fikrini saklama gereği duymuyor. Alınan son zafer ise SEC’in bu yöndeki inancını bastırması anlamında büyük önem arz ediyor. Bilindiği gibi SEC’in Ripple sonrası Ethereum ve diğer altcoin’lere odaklanılacağı konuşuluyordu. Bugün gelinen noktada ise Ripple’in da davayı kazanabileceği ve SEC’in bu ısrarından vazgeçebileceği inancı giderek güçleniyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle