Kripto Para

Borsalardan çekilen BTC 14 ayın zirvesinde! Gidişat nasıl?

  Kripto para piyasası hareketli günler yaşamaya devam ediyor. Kripto para borsalarındaki Bitcoin (BTC) hareketlilikleri, BTC fiyatı düşerken balinaların alım yaptığına işaret ediyor. Daha önce 19 Mayıs gününe ilişkin verileri paylaşan Glassnode, 23 Mayıs gecesinde bir veri daha paylaştı. Verilere göre borsalardan çekilen BTC sayısı son 14 ayın zirvesine ulaştı.

  Tesla ve SpaceX CEO’su Elon Musk, Tesla’nın Bitcoin ödemelerini askıya aldığını duyurdu. Ardından Çin’den BTC madenciliğine ve BTC alım-satımına karşı sıkı önlemler alınacağı haberi geldi. Bitcoin yatırımı olan teknoloji şirketlerinin hisse değerlerinde düşüş yaşandı. Çin’den gelen önlem haberleri yinelendi, ana akımda BTC hakkında olumsuz haberler çoğaldı. Bu süreçte panik satışları hızla arttı ve kripto para piyasası son haftayı çok ciddi dalgalanmalar ve değer kayıpları ile geçirdi. Yaşanan geri çekilmelerde Bitcoin bu süreçte 2 kez 30 bin dolar bandını test etti.

  Balina Hareketleri Piyasanın Gidişatına Dair İpuçları Veriyor

  Yaşanan gelişmelere bağlı olarak gerileme yaşayan Bitcoin fiyatı, birçok yatırımcıyı daha fazla paniğe sürükledi. Özellikle piyasadaki tecrübesiz yatırımcılar “daha fazla zarara uğramamak” için hızla satış yaptı. Ancak piyasadaki deneyimli yatırımcılar ve özellikle de balinalar, bu düşüşleri birer “alım fırsatı” olarak değerlendirdi. Balinaların birikimlerini artırdığına dair gelen zincir üstü veriler, piyasalar adına olumlu sinyaller veriyor. Zira yatırımcılar balinaların alım-satım hareketlerine bakarak, piyasanın gideceği yönü anlamaya çalışıyor.

  Borsalardan Çekilen ve Borsalara Aktarılan BTC Sayıları

  Kripto para analiz kaynağı olan Glassnode, 23 Mayıs gecesi Twitter üzerinden güncel bir veri paylaştı. Paylaşılan verilerde, kripto para borsalarından çekilen 7 günlük ortalama BTC grafiğine yer verildi. Glassnode verilerine göre borsalardan çekilen Bitcoin sayısı, son 14 ayın zirvesi olan 3 bin 598’e yükseldi. Bu noktada, büyük yatırımcıların (balinaların) genellikle birikimlerini borsalar yerine kendi cüzdanlarında sakladığını hatırlatmak gerekiyor.

  Balinaların yakın zamanda borsalardan yoğun olarak Bitcoin çekmesi, onların satış yapmamaya meyilli olduğuna dair sinyaller veriyor. Bu da haliyle olumlu bir gelişme olarak değerlendiriliyor. Glassnode verilerine göre ayrıca borsalara aktarılan BTC sayısı da son 4 ayın en düşük miktarı olan 2 bin 645’e geriledi. Bu veri de benzer sinyalleri destekliyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle