Kripto Para

Pakistan’ın zor kararı! Kripto para yasallaşmalı mı yasallaşmamalı mı?

  Kripto para karşıtı duruşu ile bilinen Pakistan, önemli bir karar verme arifesinde! Kriptonun yasallığına karar vermeye hazırlanan ülkede Maliye Bakanı Hamed Yaqoob Sheikh öncülüğünde üç komite oluşturuldu. Komiteler kripto para biriminin tüm alanlarını gözden geçirecek ve halen ülkede tartışılan kripto yasaklanmalı mı yasallaşmalı mı sorusuna yanıt verecek.

  Pakistan hükümeti sonunda çıkmaza sürüklenen kripto konusunu nihayete erdirmeye karar verdi! Salı günü yapılan duyuruda kripto para birimlerini yasallaştırıp yasallaşmayacağı kararının verileceği ve bu kararın verilebilmesi için üç komite oluşturulduğu duyuruldu. Yapılan duyuru kripto piyasasında umut ışığı olarak değerlendirilse de Pakistan’ın kripto karşıtı duruşu ise komiteden yasallaşma yönünde karar çıkma ihtimalinin düşük olduğu değerlendirmelerini öne çıkarıyor.

  Komiteler Maliye Bakanınca Oluşturuldu

  Kriptolar hakkında tüm detayları gözden geçirerek kararını şekillendirmek isteyen Pakistan hükümeti, bu kararın verilebilmesi için üç komite oluşturdu. Komiteler, Maliye Bakanı Hamed Yaqoob Sheikh’in başkanlığını üstlendiği bir toplantı sırasında kuruldu. Oluşturulan ilk alt komiteye Pakistan hukuk sekreterinin başkanlık edeceği ve komite üyeleri arasında Pakistan Devlet Bankası (SBP), Pakistan Telekomünikasyon Kurumu (PTA) ve Federal Soruşturma Ajansı (FIA) gibi önemli kurumların yer alacağı bilgisi paylaşıldı.

  Diğer iki alt komiteye ise SBP Vali Yardımcısı Saima Kamal başkanlık edecek. Komitelerde ise Pakistan Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’ndan, Bilgi Teknolojileri Bakanlığı’ndan ve PTA’dan temsilciler bulunacak.

  Devlet Bankası Başkanı Reza Baqir İkilemde!

  İlk komitede yer alan Pakistan Devlet Bankası (SBP) büyük önem taşıyor. Zira kripto hayranlarının hatırlayacağı üzere SBP Başkanı Reza Baqir, henüz yılbaşında kripto ile ilgili önemli bir açıklama paylaşmış ve açıklamada kararsızlığı ortaya çıkmıştır.

  Yaptığı açıklamada Baqir, “Her şeyin bazı faydaları ve bazı riskleri vardır. Özellikle Pakistan’da kripto para kullanımıyla ilgili faydaların risklerden daha ağır basıp basmadığı konusunda bir karar vermek, dengeyi değerlendirmek bir politika yapıcının işidir.” diyerek topu hükümete atmıştı. Hükümet ise SBP’yi doğrudan komitede görevlendirerek elini taşın altına sokmasını sağladı.

  Pakistan’ın Kripto Sabıkası Kabarık Sayılır!

  Pakistan kripto konusuna ciddi bir şekilde eğilirken kripto sektörü, bu komitelerde faydaların ağır basacağından neredeyse emin! Ama Pakistan’ın kripto karşıtı tavırları ise gözden kaçırılmamalıdır. Zira Pakistan, Nisan 2018’de kripto para madenciliğini yasaklamış ve bu karar sonrası birçok maden çiftliği kapatılmıştı.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle