Kripto Para

Pakistan’da kripto para siteleri her an yasaklanabilir!

  Son dönemlerde “kripto paraların yasaklanması” önerileri ile gündeme gelen Pakistan’da, buna benzer bir öneri daha gündeme geldi. Pakistan’da organize suçlardan sorumlu devlet kurumu olan FIA’nın, Pakistan Telekomünikasyon Otoritesi’ne, “kripto para odaklı web sitelerinin kapatılması” konusunda danışacağı öğrenildi.

  Kripto paraların küresel anlamda yaygınlaşması ile birlikte ülkelerin bu alana yönelik atacağı adımlar merak ediliyordu. Bu konuda kimi ülkeler yasaklama adımlarıyla dikkat çekerken, kripto paralar bazı ülkelerde daha olumlu karşılanmıştı. Söz konusu çalışmalar devam ederken, yasaklama önerileri ile gündeme gelen ülke geçtiğimiz günlerde Pakistan olmuştu. Ülkede merkez bankasının “kripto paraların yasaklanması” önerisinin ardından, bu kez de kripto para odaklı web sitelerinin kapatılması önerileri gündeme geldi.

  Pakistan’da Kripto Odaklı Web Sitelere Erişim Engellenebilir

  Pakistan’da organize suçlardan sorumlu olan Federal Soruşturma Bürosu (FIA), kripto paralarla ilgili çeşitli yasaklama adımları atmaya hazırlanıyor. Küresel enflasyon nedeniyle kripto para adaptasyonunun hızlı şekilde arttığı ülkelerden biri olan Pakistan’da FIA’nın, Pakistan Telekomünikasyon Otoritesi’ne (PTA) “kripto para odaklı web sitelerin kapatılıp kapatılamayacağı” konusunda danışacağı öğrenildi. Konuya ilişkin olarak FIA Genel Direktörü Sanaullah Abbasi, konuya ilişkin açıklamalarda bulundu.

  Sanaullah Abbasi’nin Açıklamaları

  Pakistan Merkez Bankası yetkilileri görüşen Abbasi, söz konusu görüşmelerin ardından bir basın toplantısı düzenledi. Abbasi, kripto para odaklı web sitelerine erişimleri engelleyerek, kripto para ile kara para aklama ve dolandırıcılık faaliyetlerini engellemek istediklerini belirtti. Sanaullah Abbasi konuya ilişkin açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

  “Kripto paralar dolandırıcılık faaliyetleri için yeni yollar türettiler. Konuyla ilgili olarak birçok uzmana da başvuracağız.

  Pakistan’da “Kriptoların Yasaklanması” Konusu Gündemde

  FIA, yakın bir zamanda Pakistan’da yaşanan bir dolandırıcılık vakası sonrasında Binance borsasıyla görüşmek istediğini açıklamıştı. Söz konusu dolandırıcılık vakasında, ülkedeki birkaç bin yatırımcı yaklaşık 100 milyon dolar boyutunda dolandırılmıştı. Hindistan’dan sonra Güneydoğu Asya bölgesinde kripto para adaptasyonunun en fazla olduğu ülke konumunda bulunan Pakistan’da, kripto para odaklı “yasaklama” tavsiyeleri ve görüşmeleri gündeme gelmeye devam ediyor.

  Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz hafta Pakistan’da, kripto para odaklı içerikler üreten bir Youtuber’ın “kripto para piyasaları düzenlenmeli” sözlerinden sonra açılan davada Yüksek Mahkeme, merkez bankasına danışmıştı. Merkez bankası da kripto paralar ile ilgili olarak, ülkede yasaklanmaları gerektiği ve kripto para borsalarına da cezai yaptırımlar uygulanması gerektiği şeklinde bir görüş bildirmişti.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle