Kripto Para

Ortalık kızışacak! Vitalik sahte Nakamoto’yu sert eleştirdi

  Bitcoin (BTC) 2009 yılında Satoshi Nakamoto tarafından piyasaya sürüldü. Nakamoto’nun takma isim kullandığı biliniyor ve bugüne kadar gerçek kimliği ortaya çıkmadı. Ancak Avustralyalı bilim insanı Craig Wright, kendisinin Nakamoto olduğunu iddia ediyor. Ethereum’un (ETH) arkasındaki en önemli isim olan Vitalik Buterin, Craig’in “dolandırıcı” olduğunu dile getirdi.

  Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), 2009 yılında yazılımcı Satoshi Nakamoto tarafından piyasaya sürüldü. Nakamoto ardından 2010 yılında çeşitli forum sitelerinde Bitcoin ile ilgili bazın tanıtım yazıları yazdı ve bir daha da kendisinden haber alınamadı. Nakamoto’nun kimliğini gizli kalması, o tarihten bu yana birçok sahte Nakamoto’nun ortaya çıkmasına neden oldu. O isimlerden biri olan Avustralyalı bilim insanı Craig Wright, Ethereum (ETH) kurucusu Vitalik Buterin’in sert yorumlarına maruz kaldı. Buterin, Wright’ın “dolandırıcı” olduğunu söyledi.

  Buterin’den Hakaret Yöntemi Olarak “Donald Trump” Benzetmesi

  Vitalik Buterin, Lex Friedman’ın yayınına katıldı ve konuya ilişkin görüşlerini burada dile getirdi. Buterin, Craig Wright’ın son yaşananları gündeme getirerek yarattığı tartışma ortamından nemalandığını iddia etti. Bu nedenle geniş bir takipçi kitlesine ulaşan Wright için Buterin, sert eleştiriler dile getirdi. Buterin, Wright’ı ABD eski başkanı Donald Trump’a benzetti. Buterin bu yorumunu aslında başka bir “hakaret” olarak dillendirdi.

  Wright Kendisine “Dolandırıcı” Diyenlere Dava Açmıştı

  Craig Wright ilk kez bu tür eleştiriler ile karşı karşıya kalmıyor. Yıllardır Bitcoin’in mucidi olduğunu iddia eden Wright, yıllar önce kendisine “dolandırıcı” diyenlere dava açmıştı. Ancak yıllardır bu davaların hiçbirinden sonuç çıkmadı. Wright da hiçbir zaman Satoshi Nakamoto olduğunu kanıtlayamadı. Buterin, Wright’ın eski davalarına değindi ve avukatlarının kendisine de dava açabileceğini dile getirdi.

  Buterin BTC Blok Tartışmalarına Değindi

  Yayın sırasında Buterin, Wright’ın Bitcoin blok boyutu tartışması sırasında insanları yanlış yönlendirdiğini vurguladı. Bu tartışma yaşandığında ortaya Bitcoin Cash (BCH) ve Bitcoin SV’nin hard forkları çıktı. Wright ise bu tartışmalarda sürekli olarak ayrılıkçı kesim arasında yer aldı. Buterin, bu nedenle Wright’ın insanları yanlış yönlendirerek takipçi topladığını düşünüyor. Ancak Buterin, yine de Wright’ın BCH karşısında durarak iyi bir şey yapmış olabileceğini dile getirdi. Fakat Buterin’in Wright’a olan öfkesi dinecek gibi görünmüyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle