Kripto Para

Bitcoin ATM’leri Japonya’ya geri geliyor!

  Kripto para adaptasyonun hızla arttığı 2021 yılında kullanımı dünya genelinde artan kripto para ATM’leri, Japonya’da yeniden gün yüzüne çıkmaya hazırlanıyor. Japonya’da 2014’te kullanıma açılan ve 2018’de kapatılan kripto para ATM’leri, 4 yıl aradan sonra geri geliyor.

  Kripto para piyasasının geçtiğimiz yıl elde ettiği hızlı yükseliş ve kripto paraların dünya genelinde birçok alanda yaygın olarak kullanılmaya başlaması, beraberinde birçok yeniliği de getirdi. Birçok ülkede uzun zaman önce kullanımı başlayan kripto para ATM’leri, birçok ülke için yeni bir alan olarak öne çıktı. Bu konuda dünyanın ilk örneklerinden birini ortaya koyan Japonya, 2014 yılında kullanıma açtığı kripto para ATM’lerini 2018 yılında kaldırmıştı. Japonya, 4 yıl aranın ardından kripto para ATM’lerini yeniden kullanıma açmaya hazırlanıyor.

  Kripto Para Borsaları Japonya’ya Geri Geliyor

  Japonya merkezli kripto para borsası Gaia Co., Osaka ve başkent Tokyo’da kripto para ATM’lerini yeniden getirmeye hazırlanıyor. Elde edilen bilgilere göre Gaia Co. borsası öncülüğünde Japonya’da bu şehirlerde, önümüzdeki 3 yıl içerisinde 130 kripto para ATM’si kurulması planlanıyor. Borsa tarafından yapılan açıklamada Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH), Bitcoin Cash (BCH) ve Litecoin’i (LTC) destekleyen BTM’ler kullanıma yeniden açılacak. 

  Hack Saldırısı ve Ayı Sezonu Sonrası ilgi Azalmıştı

  Kripto para ATM’leri ilk olarak Japonya’da 2014 yılında kullanıma açılmıştı. Ancak Japonya’daki yerel borsalardan biri olan Coincheck’in aynı dönemlerde 530 milyon dolarlık hack saldırısına uğraması, bu ATM’lere olan ilginin hızla azalmasına neden olmuştu. Bir de 2018 yılında kripto para borsalarında şiddetli kış sezonunun görülmesiyle birlikte, yerel sektörde kripto para ATM’lerine olan ilgi neredeyse tamamen bitmişti. Azalan ilgi sonrasında Japonya’da kripto para ATM’leri 2018 yılında kapatılmıştı.

  12 Ayda 50 BTM Hizmete Açılacak

  Gaia Co. borsası tarafından yapılan açıklamalara göre BTM’ler (Bitcoin ATM) ilk olarak Tokyo ve Osaka bölgelerinde hizmet vermeye başlayacak. Ancak açıklamaya göre önümüzdeki 12 ay içerisinde 50 BYM hizmete açılacak ve önümüzdeki 36 ay içerisinde toplamda 130 BTM kullanıcılarra sunulacak. Kullanıcılar BTM’lerde işlem başına 747 dolar ya da 100 bin Japon yeni çekebilecek ve kullanıcılar günlük olarak en fazla 2.243 dolar ya da 300 bin yen çekim yapabilecek.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle