Elon Musk’ın BTC açıklamaları ve piyasaya etkisi

  Tesla ve SpaceX CEO’su Elon Musk kripto para piyasaları üzerindeki etkisini göstermeye devam ediyor. Musk, Tesla’nın geçtiğimiz dönemlerde Bitcoin (BTC) ile ödeme kabul edeceğini açıklamıştı. Ardından 13 Mayıs tarihinde üst üste gelen açıklamalar, kripto para piyasasını birbirine kattı.

  Tesla ve SpaceX CEO’su Elon Musk geçtiğimiz dönemlerde bazı elektrikli otomobil modellerinin satışında Tesla’nın Bitcoin (BTC) ile ödeme kabul edeceğini açıklamıştı. Öncesinde Tesla’nın 1,5 milyar dolarlık Bitcoin satın alması ve bu açıklama, Bitcoin’in hızla değer artışı yaşamasını sağlamıştı. Ancak ardından Tesla’nın ilk 3 aylık bilançosunda Bitcoin sattığını açıklaması ve 13 Mayıs tarihinde Musk’ın yaptığı açıklamalar Bitcoin’in hızla değer kaybetmesine neden oldu.

  Elon Musk’ın “Enerji Verimliliği” Açıklamaları

  Elon Musk, 13 Mayıs tarihinde Twitter’dan yaptığı açıklamada Bitcoin’in enerji verimliliği konusunda olumsuz konuşması piyasayı sarstı. Daha önce bu konu hakkında Elon Musk olumlu açıklamalarda bulunmuştu. Şimdi bu yönde gelen açıklamalar durumun net şekilde değiştiğini gösteriyor. Elon Musk konuya ilişkin olarak yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

  Kripto paralara gerçekten inanıyorum. Ancak bu durum, başta kömür olmak üzere fosil yakıt kullanımında inanılmaz bir artış getiremez.”

  Bu paylaşım Elon Musk’ın, kripto paralara olan desteği ve inancının, fosil yakıt kullanımının artışına sebep olmasını istemediğini gösteriyor. Musk açıklamasında doğrudan “Bitcoin” ifadesini kullanmadı. Ama daha önce fosil yakıt kullanımı hakkında yaptığı açıklamada Musk’ın Bitcoin ile ilgili konuşmuş olması, onun aslında yine Bitcoin’i kast ettiğini gösteriyor. Elon Musk’ın söz konusu paylaşımının önceki açıklamasına yönelik bir misilleme olduğu ve kendisine yöneltilen eleştirilere cevap niteliğinde olduğu düşünülüyor.

  Musk’ın Açıklamalarının BTC Fiyatına Etkisi

  Elon Musk’ın Tesla’nın enerji kaygıları ile Bitcoin ödemelerini askıya alacağını duyurması, Bitcoin fiyatının 47 bin dolar seviyesine kadar çekilmesine neden olmuştu. Ardından gelen açıklamalar sonrasında Bitcoin 1 saat gibi bir sürede yaklaşık %1 artış ile 49 bin dolar bandına kadar yükseldi.

  Elon Musk Twitter üzerinden bugüne kadar yaptığı paylaşımlar ile kripto para piyasalarında takip edilen ve sevilen kişi konumundaydı. Ancak gelen bu açıklamalar onun samimiyetinin sorgulanmasına neden olmaya başladı.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle