Kripto Para

BTC’nin kurucusuyum dedi, ama yakayı ele verdi!

  Kendisini “Satoshi Nakamoto” olarak tanıtan iş insanı Jorg Molt, Almanya’da kripto para dolandırıcılığı nedeni ile tutuklandı. Molt’un, insanlara kendisini Satoshi Nakomoto olarak tanıtıp böylece popülarite yakalamaya çalıştığı ortaya çıktı.

  Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), 2009 yılında “Satoshi Nakamoto” olarak bilinen ve çok büyük ihtimalle takma bir isim kullandığı düşünülen kişi tarafından piyasaya sürüldü. Nakamoto Bitcoin’i piyasa sürdükten sonra ilk aşamalarında BTC’nin tanıtımı ve neler yapabileceğini göstermek üzere çeşitli forum sitelerinde çeşitli yazılar yazdı. Son olarak 2010 yılında bir forum sitesinde yine Bitcoin ile ilgili tanıtım yazıları yazdığı bilinen Nakamoto’dan, o tarihten bu yana haber alınamıyor. Yaşayıp yaşamadığı bilinmeyen Nakamoto’nun bu süreçte adını kullanmaya çalışan birçok kişi oldu.

  Sahte Nakamoto Yakalandı

  2010 yılından bu yana birçok kişi kendisinin Satoshi Nakamoto olduğunu iddia etti ancak bunların hiçbiri doğru çıkmadı. Öte yandan bazı isimler ise Nakamoto ile birlikte çalıştıklarını, Bitcoin’in ortaya çıkarılmasına yardım ettiklerini de söyledi. Ancak bunu henüz tutarlı bir şekilde destekleyen hiçbir veri bulunamadı. Benzer şekilde, yine kendisini “Satoshi Nakamoto” olarak insanlara tanıtan Jorg Molt, Almanya polisinin başarılı operasyonu ile yakalandı. Molt’un tutuklanma sebebi ise kripto para dolandırıcılığı yapmış olması.

  BTC ile Ponzi Şeması Oluşturdu

  48 yaşındaki sahte Nakamoto, Almanya’da Frankfurt havalimanında Güney Amerika uçağının kalkmasına dakikalar kala tutuklandı. Ayrıca Molt’un evinde yapılan arama çalışmalarında da 54 yaşındaki bir kadın da gözaltına alındı. Jorg Molt’un kripto para dolandırıcılıkları ile insanları mağdur ettiği ifade ediliyor. İddialara göre Molt, kripto para temalı yeni bir ponzi şeması oluşturdu ve çok fazla insanı dolandırdı. Bu dolandırıcılık girişimi de Molt’u ele verdi.

  “Bitcoin ile Erkenden Emekli Olacaksınız”

  Jorg Molt, ağına çekmek istediği insanlara çeşitli kazanç vaatlerinde bulunuyordu. Sahte Nakamoto, “Bitcoin ile erkenden emekli olacaksınız” sözleri ile 50’den fazla mağdurdan 2,15 milyon dolar topladı. Molt, BTC üretimi yapıp insanlara para dağıtmayı vaat ediyordu. Ancak Molt’un asıl amacı, sisteme yeni dahil olacak olan insanlardan topladığı paraların bir kısmını sisteme ilk girenlere dağıtmak ve ardından ortadan kaybolmaktı. Ancak sahte Nakamoto’nun tüm planları Frankfurt havalimanında suya düştü.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle