Kripto Para

Nvidia hisseleri BTC ve ETH yüzünden çakıldı

  Teknoloji devi Nvidia işlemcileri kripto para madencileri tarafından büyük ilgi gördü. Bu sektörden yüz milyonlarca dolar kazanan Nvidia hisseleri, BTC ve ETH fiyatındaki gerilemeyle adeta çakıldı…

  Kripto para piyasası ile yakından ilgisi bulunan Nvidia şirketinin hisseleri, dörtte bir hisse senedi bölünmesinden sonra ciddi oranda geriledi. Nvidia hisseleri, kripto para piyasasının aşırı oynak olduğunu hesaba katacak şekilde ayarlanmaması sebebiyle sert düşüş yaşadı. Uzmanlar bu düşüşte Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) fiyatında bir önceki gün yaşanan sert düzeltmenin etkili olduğunu ifade etti. 

  Tüm bu düzeltmelere rağmen kripto para madencilerinden büyük ilgi gören Nvidia şirketinin hisseleri geçen yıla göre yüzde 74 oranında artış gösterdi. Bununla birlikte PHLX Semiconductor endeksi veya Sox hisseleri yüzde 51 arttı.

  Madencilerin Bir Numaralı Tercihi

  Nvidia şirketinin ürettiği ekran kartları, madenciler arasında çok popüler olduğu için video oyuncularına işlemci yetmediği dönemler oldu. Kripto para madencileri oyunculardan çok daha fazla yarı iletken işlemler kullanılınca şirket madencilik için özel olarak tasarlanmış bir versiyonu hazırladı. 

  Bunun yanı sıra yakın zamanda ekran kartlarının kripto para madencilik işlevleri kısıtlandı. Hafta başından itibaren lider kripto para birimi Bitcoin’in fiyatında yaşanan düşüş, Nvidia şirketini de olumsuz etkiledi. Özellikle Ethereum fiyatındaki düşüş bu hisselerin çakılmasında daha etkili oldu.

  Nvidia Yatırımcıları Endişeli

  Kripto para piyasasında yaşanan düşüşün, özellikle Nvidia işlemci satışlarının artacağına inanan yatırımcıları korkuttuğu belirtildi. Ethereum fiyatındaki gerileme de yatırımcıları endişelendirdi. Bununla birlikte RBC Capital Markets analisti Mitch Steves , Nvidia’nın RTX 3080 kartlarının gelecekte madencilik için en iyi “silah” olarak kullanılacağını söyledi.Kripto para piyasasının toparlanma belirtisine girmesi ve bugünkü yükselişlerin Nvidia şirketinin hisselerine de olumlu yansıdığı görüldü. 

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle