Kripto Para

İran’da BTC serbest mi oluyor? Madencilere müjde

  İran genelinde yaşanan yoğun elektrik kesintilerini sebebinin Bitcoin madenciliğine bağlayan İran hükümeti, Mayıs ayından itibaren Bitcoin madenciliği faaliyetlerini ülke çapında yasakladı. İlk açıklamalara göre yasağın 22 Eylül tarihine kadar süreceği belirtildi. 

  22 Eylül tarihi geçmesine rağmen yasağın kaldırıldığına dair bir açıklama yapmayan İran hükümeti, kripto para piyasalarında beklenen açıklamayı dün yaptı. Yapılan açıklamaya göre İran koyduğu yasağı kaldırma kararı aldı. Bu şekilde yasal olarak madencilik faaliyetlerine yedin başlandı. Mayıs ayında beri yasak olan BTC madencilik yasaklarına rağmen ülkede yasadışı yollar ile bitcoin madenciliğinin devam ettiği de gelen bilgiler arasında. 

  19 bin 500 Kaçak BTC

  İran Meclisi Ekonomik Komisyonun raporuna göre dünya genelinde madencilik cihazları kullanılarak elde edilen 324 bin Bitcoin’den 19 bin 500’ü İran’da gayri resmi yollarla üretildi.

  Dünyada en çok kripto para üretiminin gerçekleştiği ülkelerden birisi olan İran’da yasa dışı yollardan yıllık 1 milyar doların üzerinde kripto para madenciliği yapılıyor. Amerikan ambargosunun da ağır şekilde hissedildiği ülkede, ambargo delici araç olarak BTC ve kripto paraların kullanıldığı da iddialar arasında.

  Operasyonlar Başladı

  İran’ın BTC madenciliğini yasaklamasının ardındaki esas sebep olarak gösterilen yoğun elektrik tüketim ve ülke genelinde uzun süreli yaşanan elektrik kesintileri de son buldu. Elektrik sisteminin düzene girmesi ile de yasak kaldırıldı. Hafta başından bu yana ise ülke çapında güvenlik güçleri yasa dışı madencilik faaliyetlerine karşı operasyonlar yürütmeye başladı.

  Tahran Borsası’nda ASİC Cihazları Bulundu

  Yapılan operasyonlarda ise BTC üretiminde kullanılan binlerce ASİC cihazı ele geçirildi. Evlerde, Fabrikalarda ve bazı kamu binaları da dahil olmak üzere cihazların ele geçirildiği yerler arasında en çok dikkat çeken ise şüphesiz Tahran Borsası Hizmet binası oldu.

  2018 yılından bu yana Tahran Borsası başkanlığını yapan Ali Sahraee bu cihazların binada da ele geçirilmesinden sonra istifa ettti. Tahran Borsası’ndan yapılan resmi açıklamada ise bu cihazların BTC üretimi için değil resmi bir araştırma amacı ile binada bulunduğu belirtilmişti. İran hükümeti ise bu konu hakkında bir açıklama yapmadı.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle