Kripto Para

Devlet destekli Çinli bankadan BTC işlemlerine yasak!

  Çin, bir yandan “dijital yuan” adı verilen merkez bankası dijital parası (CBDC) çıkarma girişimlerine tüm hızıyla devam ederken bir yandan da önemli kararlara imza atıyor. Son olarak CITIC Bank müşterilerine Bitcoin işlemleri yasaklandı…

  Çin’de faaliyet gösteren devlet destekli en büyük bankacılık kuruluşlarından biri olan CITIC Bank tarafından yapılan açıklama, kripto para basınında da gündem oldu. Çin’in kripto para piyasasına olan müdahalesi her geçen gün artarken bir yasak da banka müşterilerinin Bitcoin (BTC) işlemlerine geldi. 

  Dijital para atılımlarıyla bilinen hatta “dijital yuan” çıkarmak için çalışmalara tüm hızıyla devam eden Çin’den kripto para sektörüne endişe veren bir karar geldi. Dünyada merkez bankası dijital parası (CBDC) için geçiş aşamalarını en hızlı gerçekleştiren ülke olarak tanınan Çin’den gelen bu hamle şaşkınlık yarattı. Devlet destekli Çinli bankanın BTC yasağı büyük tepki topladı.

  Çin Parasının Değerini Korumak Amaçlanıyor

  Bankacılık sektörünün ülkedeki en ünlü bankalarından devlet destekli CITIC Bank, kendi hesapları üzerinden BTC başta olmak üzere kripto para işlemleri yapılmasını yasakladı. Bu duyurunun ardından ülkedeki diğer bankaların da benzer bir karar alıp almayacağı merak konusu haline geldi. 

  CITIC Bank yetkilileri, yasağın getirilme sebebi ve sonuçları hakkında açıklamalarda bulundu. Buna göre Bitcoin işlemlerine getirilen bu yasak ile Çin yuanının değer kaybetmesini engellemek hedefleniyor. Benzer şekilde ülkedeki kara para aklamasının önüne geçilmesi için de CITIC Bank müşterilerinin kripto para işlemleri yasaklanmış durumda.

  “Banka Hesapları Kapama Hakkına Sahiptir”

  Hem bireysel hem de kurumsal müşterilerin hesapları için getirilen bu yasak hakkında yapılan açıklamada, bankanın işlemleri askıya alma ve hesapları kapama hakkına sahip olduğu belirtildi. Çin’de şahıslar arasında BTC gönderimi işlemleri yasak olmasa da ülkedeki bazı kurumlar kara parayı aklamayı önlemek için kripto para işlemlerini engellemeye başladı. 

  Bankadan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Bankamız bu tür işlemleri tespit etmesi halinde, işlemleri askıya alma, iptal etme ve hesapları kapama hakkına da sahiptir. Banka müşterileri etraflarında bu tür hareketlerde bulunan kişileri tespit ederlerse bunu bize bildirebilirler.”

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle