Kripto Para

Avrupa Yatırım Bankası blockchain hamlesi!

  Kripto para birimlerinin de temelinde bulunan blockchain teknolojisinin kullanım alanları artmaya devam ediyor. Geleneksel bankacılık sistemine de adapte edilen teknolojiyi Avrupa Yatırım Bankası kullanmaya başlayacak. 

  Avrupa Yatırım Bankası (EIB) resmi internet sitesi üzerinden yapılan açıklamada, bankanın işlem kapasitelerini arttırabilmek için blockchain teknolojisinden yararlanılacağı belirtildi. Özellikle kripto para sektöründe Bitcoin (BTC) ile Ethereum (ETH) gibi piyasası yüksek projelerin temelini oluşturan blockchain teknolojisi büyük ilgi görmeye devam ediyor.

  Kripto para basınında yer alan gelişmelere göre blockchain teknolojisini benimseyen geleneksel bankacılık kurumlarının sayısı da hızla artıyor. Son olarak Avrupa Birliği’ne üye devletlerin sahip oldukları uluslararası bir finans kurumu olan Avrupa Yatırım Bankası’nın (EIB) hamlesi gündeme geldi. Banka, dijital tahvil ihraç etmek için blockchain teknolojisinin sağladığı avantajlardan yararlanacak. 

  Blockchain Destekli Dijital Tahvil 

  Kripto para basınında geniş yankı bulan gelişmelere göre Avrupa Yatırım Bankası, blockchain üzerinde dijital euro cinsinden tahvil ihracı yapmaya başlayacak. EIB yetkilileri bu işlem için bankacılık sektöründe adından söz ettiren Goldman Sachs, Banco Santander ve Societe Generale devlerle anlaşma imzaladı. 

  Küresel bankalarla ortak bir şekilde yenilikçi hamlelere başlayan EIB, dijital tahvillerin ihracı için blockchain teknolojisini kullanma planlarını devreye soktu. Banka ortakları aracılığıyla ilk satış işlemine ise önümüzdeki günlerde gerçekleştireceği yatırımcı toplantısında karar verecek.

  Geleneksel Bankacılıkta Blockchain Teknolojisi 

  Konu ile ilgili açıklama yapması beklenen Avrupa Yatırım Bankası sözcüsü ise bu talebi geri çevirdi. Global bankacılık sektöründe pek çok dev banka, blockchain temelli ödeme ve tahvil ihraç etme çalışmalarını tüm hızıyla sürdürmeye devam ediyor.

  Henüz ana akım olmaktan uzak kalsa da uzmanlar bu tür yenilikleri ve gelişmeleri blockchain teknolojisinin benimsenmesi açısından olumlu görüyor. Kripto para birimlerinin merkezinde bulunan işlemleri doğrulamak ve kaydetmek için kullanılan blockchain teknolojisinin geleceği parlak görülüyor. 

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle