NKN Coin Nedir? NKN Hangi Borsada Var?

  Kripto para piyasalarının yeni gözdesi NKN, proje hedefleriyle de çokça konuşulmaya başladı. Analistlerin de radarına girmeyi başaran NKN, kripto para topluluklarında takip listelerinde hızla ilk sıralara yükseldi. Fiyatında görülen hareketlilik ve projenin gelecek hedeflerine dair atılımlar sayesinde önümüzdeki dönemde de bu popülerliğini koruması beklenmektedir. NKN projesinin teknik detayları, NKN fiyatı ve projenin güçlü zayıf yanlarına dair merak ettiğiniz tüm soruların yanıtlarına yazımızdan ulaşabilirsiniz. 

  NKN Coin Nedir?

  NKN kısaca New Kind of Network, Yeni Tür Ağ olarak tanımlanmaktadır. Kendi tanımlamasına göre ise merkezi olmayan bir internet için altyapıdır. Yeni bir genel blok zinciri tarafından desteklenen, eşler arası ağ bağlantı protokolü ve ekosisteminin yeni bir türüdür. İnternet kullanıcılarını ağ bağlantılarını paylaşmaya ve kullanılmayan bant genişliğini kullanmak için açık kaynaklı bir protokoldür. NKN Coin ise bu platformun kripto para birimidir.  

  NKN Projesi ve Whitepaper

  New Kind of Network (NKN), teknik makalesinde yer verilen çözümleri ile interneti çok daha verimli hale getirmeyi hedeflemektedir. Ağ paylaşımı için en büyük blok zincirini inşa etmeye devam etmektedir. Ethereum merkezi olmayan bilgisayar inşa ederken, merkezi olmayan bir iletişim ağı da bu NKN tarafından inşa edilecektir. Kullanıcıların kullanmadıkları bant genişliğini paylaşmalarını ve ödüller kazanmalarını sağlayan, şu an da kullanılan internet üzerine inşa edilmiş bir yazılım bindirme ağı olarak tasarlanmıştır. Bu paylaşılan ağ kaynaklar havuzu, herkesin daha hızlı ve daha güvenli olarak, düşük maliyetli ve evrensel erişilebilir bağlantıdan yararlanmasını sağlama vizyonuna sahiptir. 

  NKN aynı zamanda web 3.0 için vazgeçilmez ağ altyapısı veya internet geleceği konumunda yer almaktadır. Projenin yol haritası ve teknik makalesinde belirlenen bu hedefler uzun vadede çok daha güçlü bir konumda yer almasını sağlamıştır. Günümüzde kullanılan internetin ciddi sorunları olduğuna işaret edilen hedefler doğrultusunda birçok soruna çözüm üretme hedefini taşımaktadır. New Kind of Network (NK) projesinin teknik detaylarına ve merak ettiğiniz diğer proje detaylarına: https://nkn.org/ buradan ulaşabilirsiniz.

  NKN Coin Kurucuları Kim, Hangi Ülkeye Ait?

  NKN projesi ilk olarak 2018 yılında başlatılmıştır. Kendilerini interneti bozmaya adayan, ağ yazılımlı ve blok zinciri teknolojisinde uzun süre yer alan iki üç isim, Yanbo Li, Bruce Li ve Yilun Zhang tarafından kurulmuştur. Mart 2018’de açık anahtar şifrelemesinin mucidi Whitfield Diffie ekibin danışmanı olarak atanmıştır. Takip eden 1 yıl sonrasında ise ekip tarafından Wolfram Research kurucusu ve CEO’su danışman olarak atanmıştır. Ekip içinde daha birçok önemli isme rastlamak ve projenin güçlü ortaklarından söz etmek mümkündür. 

  NKN Kullanım Alanları Neler?

  NKN, merkezi sunucular olmadan, doğrudan eşler arası iletişimi sağlamak için genel anahtarlara dayalı bir genel adresleme şeması kullanmaktadır. NKN belirteci, NKN ekosisteminde merkezi bir rol oynamaktadır. NKN’nin can damarını oluşturur ve birçok farklı işlem için kullanılabilir. 

  NKN teknik detayları ile proje kapsamında birçok farklı işlevsel özelliği ile dikkat çekmektedir. Bu özellikleri sayesinde kullanım alanları da genişlemiştir. Kullanım alanlarını kısaca şu şekilde sıralamak mümkündür:

  • Katılımcıların ağ kaynaklarını paylaşması ve diğerlerinin veri aktarmasına ve madencilik ödülleri kazanmasına teşvik etmek için,
  • nConnect, içerik teslimatı, oyun akışı gibi birçok farklı hizmet adına ödeme yapmak için,
  • Ek olarak NKN topluluğu için uygulamaları barındıran madenciler NKN jetonları kazanmak için kullanılabilir.  

  NKN Projesini Benzersiz Yapan Nedir?

  NKN, fikir birliği algoritması, basit bir yerel çoğunluk kuralının az sayıda yinelemede, sistem düzeyinde yakınsamaya yol açabileceği ‘’hücresel otomata’’, yeni bir bilim türü ve ısing modeline dayanmaktadır. NKN ile sıradan bir insanın birçok farklı işlem yapması sağlanabilir. Bu kapsamda benzersiz bir internet yapısı sunduğunu düşünmek yerinde olacaktır. 

  NKN projesinin rakiplerinden ayrılmasını ve öne çıkmasını sağlayan başlıca benzersiz özellikleri kısaca şöyle özetlenebilir:

  • Dosya, ıoT verileri, müzik akışı gibi sadece bir tür verinin değil, tıpkı Ethereum gibi bir program çalıştıran son derece uzmanlaşmış madeni paralar dönemini sona erdirmeyi amaçlamaktadır. 
  • Paketlerin yönlendirilmesi işlemi her NKN adresini Chord DHT halkasına rastgele ve doğrulanabilir bir konumda eşleyen, Akor Dağıtılmış Karma Tablosuna (DHT) dayanmaktadır. 
  • Eko sistemi içinde merkezi olmayan bir internet için yeni çözümleri ile benzerlerinden ayrılmaktadır. 

  Güncel NKN Coin Fiyatı

  An itibari ile 1 NKN fiyatı %nkn+try% TL. Döviz cinsinden ise %nkn+usd% Dolar olarak borsalarda alıcı bulmaktadır. Son olarak, NKN 24 saatte %nkn+yuzde%.

  NKN Coin'in Avantaj ve Dezavantajları Nelerdir?

  New Kind of Neywork (NKN), proje hedefleri ve sunduğu yenilikler ile birçok avantaja sahiptir. Bu avantajlara rağmen birçok kripto projesinde olduğu gibi bazı riskler ve dezavantajlar da bulunur. Genel görünümde ise NKN projesinde avantajlar öne çıkmaktadır. NKN projesinin öne çıkmasını sağlayan avantajlar ve dezavantajları ise kısaca şunlardır:

  • Verimliliği artırmak için merkezi bir yaklaşım kullanılır. 
  • Kullanım kolaylığı ile herkesin kullanmasını sağlar. 
  • Yakınlık yönlendirme algoritması ile optimize yönlendirme avantajı sunar. 
  • Özel ve güvenli teslimat için IP adresinin doğrudan kullanımı olmadan çalışmaktadır.
  • NKN fiyatı piyasalarda negatif eğilim göstermektedir. 
  • Piyasa riskleri projenin olumsuz etkilenmesine neden olabilir. 

  NKN Coin Hangi Borsalarda Var?

  NKN, günümüzde piyasa değeri, işlem hacmi ve kullanıcı sayısı ile ilk sıralarda gelen küresel birçok borsada mevcuttur. NKN listeleyen borsalardan bazıları şunlardır:

  • Binance 
  • Coinbase Exchange 
  • KuCoin 
  • Hobi Global 
  • MEXC
  • Bitget

  NKN Coin Piyasa Bilgileri

  NKN güncel piyasa bilgilerine göre, maksimum 1 milyar arza sahiptir. CoinMarketCap verilerine göre toplam arz ve dolaşan arz seviyesi ise eşit görülmüştür. Toplam 700 milyon arz ile dikkat çekmektedir. Piyasa değeri ve işlem hacmi ile son dönemde gösterdiği atılımlar ise gelecek dönemde daha pozitif bir piyasa görünümüne sahip olabileceği izlenimi yaratmaktadır. 

  NKN Coin Nasıl ve Nereden Satın Alınır?

  NKN, popüler birçok kripto borsasından alınabilir. NKN satın almak için şu adımları takip edebilirsiniz:

  • 1. Adım: NKN listeleyen borsalarında mobil veya web uygulamasına giriş yapılır. 
  • 2. Adım: İlgili borsadan hesap açılır. 
  • 3. Adım: Kimlik doğrulama ve hesap onay/aktivasyon işlemleri tamamlanır. 
  • 4. Adım: Hesaba işlemler için yeterli para gönderimi yapılır. 
  • 5. Adım USDT, BUSD, BTC gibi çiftler ile alım gerçekleştirilir. 
  • 6. Adım: Güvenilir hesaplarda uygun zaman için NKN saklanır. 

  Özet Olarak

  Modern internetin sorunlarını çözmek için ortaya atılan NKN projesi, gelecek vaat eden ve birçok kolaylık sunan bir yapıya sahiptir. Merkezi olmayan bir internet için blok zincir çözümlerinden yararlanmak için özel çözümler geliştirmiştir. Proje umut vaat etse bile NKN’nin piyasa görünümü risklidir. Bu nedenle yatırım için temkinli olmak gerekir.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle