Kripto Para

SEC ve Ripple davasında işler kızışıyor

  2020 yılının sonunda SEC tarafından XRP’nin üretici şirketi Ripple’a açılan davanın yankıları sürüyor. Kripto para piyasasındaki aktörler tarafların anlaşmasını beklerken, dava sürecinin ise uzaması mümkün görünüyor.

  ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu ile XRP’nin üreticisi olan Ripple şirketi arasında 2020 yılının aralık ayında başlayan dava süreci çekişmeli biçimde devam ediyor.  Ripple XRP’nin menkul kıymet olmadığını kanıtlamak için tüm argümanlarını sunarken, SEC ise şikayetinde son derece kararlı. Bu durum ise taraflar arasında gerilimin artmasına neden oluyor.

  SEC ile gerilimli bir süreçten geçen Ripple şirketinin CEO’su ve kurucu ortağı Brad Garlinghouse, konu ile ilgili son açıklamasında brifing programında regülatör ile anlaşma sağlandığını açıkladı. Program üzerinde taraflar anlaşma sağlasa da süreç oldukça sancılı ilerliyor. Ripple ve SEC karşılıklı olarak ret talepleri ile mahkemeye sürekli yeni belge sunuyor.

  SEC Ripple’ın XRP’nin menkul kıymet olma ihtimalinden kaçtığını iddia etti

  Dava süreci tüm belirsizliği ile devam ederken hem SEC hem de Ripple tarafından Yargıç Torres’e birçok belge sunuluyor. Son olarak SEC, dava sürecinin başlaması ile beraber şirket aleyhindeki şikayetlerini güncellemek istemiş, konu ile ilgili yeni şikayetlerini içeren mektup sunmuştu. Bu olayın üzerine Ripple ise SEC’nin şirket aleyhine şikayetlerinin değiştirme talebinin reddedilmesinin istemişti. Ripple tarafından gönderilen bu sen belge ise taraflar arasında yeni bir gerginlik yarattı.

  Ripple’ın SEC’nin şikayetlerinin değiştirme talebinin reddedilmesine yönelik belgesine ise regülatörden yeni yanıt geldi. ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu mahkemenin Ripple’ın talebini reddetmesini istedi. Regülatör bu Ripple’ın  bu talebinin XRP’nin menkul kıymet olduğunun açıklanmasından korkması nedeni ile yapıldığını belirtti. Ripple ise sürecin en başından bu yana XRP’nin menkul kıymet olmadığını, kripto para birimi olduğunu binlerce farklı örnek ve kıyaslama yaparak açıklıyor.

  Brifing programında anlaşma sağlandı

  SEC ve Ripple arasındaki süreç son derece gergin şekilde devam etse de taraflar brifing programında anlaşma sağladı. Bu anlaşma dava sürecinin belli bir zamana bağlı ilerlemesi açısından olumlu olmakla beraber dava sürecinin ve XRP’nin ne olacağı belirsizliğini korumaya devam ediyor.

  Kripto para borsalarında güncel olarak 1 XRP fiyatı %ripple+try% TL. Döviz cinsinden ise %ripple+usd% Dolar olarak borsalarda alıcı bulmaktadır. Son olarak, Ripple 24 saatte %ripple+yuzde%.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle