Grayscale etkisi kısa sürdü! BTC düşmeye devam edecek mi?

  Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) fiyatındaki düşüş yatırımcıları tedirgin etti. Eylül ayına düşüş trendiyle başlayan BTC, geçtiğimiz günlerdeki Grayscale’in zaferiyle gelen kazançların tümünü geri verdi.

  BTC son 24 saatte yüzde 4 civarında değer kaybederek mahkemenin Grayscale lehine verdiği karar öncesi seviyelere geriledi. BTC ve kripto paralarda yükseliş ivmesi yaratan bu karar sonrası yatırımcılar heyecanlanmıştı. BTC düşüşünün arkasındaki sebep yine ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) oldu.

  Kripto paralar Eylül ayına düşüş sinyalleriyle başladı. Yatırımcılar piyasadaki bu düşüşün nedenlerini araştırırken olayın arkasında yine SEC vardı. SEC, spot BTC ETF başvurularını erteleme kararı aldı. Buna göre BlackRock, Fidelity, Invesco gibi dev şirketlerin aralarında bulunduğu 7 spot BTC ETF başvurusu ertelendi.

  Grayscale Pump’ı Fiyat Manipülasyonu mu?

  BTC fiyatında analistlerin kritik dediği 200 günlük hareketli ortalama olan 27 bin 500 doların kaybedilmesi sonucu sert düşüş kaçınılmaz oldu. BTC üzerindeki satış baskısı devam ederken yönün aşağıyı işaret etmesi yatırımcıları endişelendiriyor. Kripto para yatırımcıları BTC fiyatındaki düşüşün devam edip etmeyeceğini merak ediyor.

  Analistlere göre BTC yakın vadede yeniden 25 bin dolar desteğine kadar geri çekilebilir. Grayscale etkisinin çok kısa sürmesi yatırımcılarda kafa karışıklığı yarattı. Ünlü kripto para analisti Ali Martinez, mahkemenin Grayscale şirketini haklı bulduğu karar sonrası yükselen piyasa hakkında “fiyat manipülasyonu” demişti.

  BTC Grafiğinde Teknik Görünüm

  Uzmanlar, bugün ilerleyen saatlerde 26 bin BTC opsiyonunun vadesinin dolacağını belirtiyor. Satım opsiyonları sayısı (fiyat düşüşü odaklı) ve alım opsiyonları sayısı (fiyat artışı odaklı) karşılaştırıldığında 0.50 seviyesi dikkat çekiyor. Maksimum negatiflik noktası, opsiyon sözleşmelerinin değersiz bir şekilde sona ereceği fiyattır. Bu seviye 27 bin dolarda bulunuyor.

  Teknik verilere bakıldığında BTC zayıflık gösteriyor. BTC geçmişine bakıldığında Eylül ve ekim ayları genellikle düşüş yönlü geçiyor. Analistlere göre olası bir çöküş ihtimalinden önce BTC fiyatının bir süre 26 bin dolarda konsolide olması mümkün görünüyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle