Kripto Para

Kötü haber! New York Başsavcılığı KuCoin’e dava açtı!

  Kripto para piyasaları bugün yeni bir dava şoku ile karşı karşıya kaldı! New York Başsavcılığı tarafından popüler kripto para borsası KuCoin’e dava açıldı. Davaya “lisanssız hizmet” konu olurken, dava bir yönü ile bir ilk olma özelliği taşıyor.

  Kripto para piyasaları bugün New York Başsavcılığının girişimi nedeniyle hareketli! Piyasanın en popüler kripto para borsalarından KuCoin’e dava açan Başsavcılık, sektördeki tansiyonu artırdı!

  KuCoin’e “Lisanssız Hizmet” Davası!

  New York Başsavcılığı dün açtığı davada, ABD’de kripto para piyasalarına bir hamle daha gerçekleştirdi. KuCoin’i Seyşeller merkezli bir kripto para borsası olarak tanımlayan ve New York’ta menkul kıymet ve emtia aracısı olarak kayıtlı olmadığını söyleyerek dava açtı.

  Başsavcılık, en yüksek işlem hacmine sahip borsalardan olan KuCoin’e açtığı bu davada gerekçe olarak lisanssız hizmet verilmesini gösterdi. Geçtiğimiz günlerde Eyalet Başsavcısı Letitia James, son davalarla ilgili sert konuşmuş ve yatırımcıları riske atan kripto şirketlerini ABD yasalarını hiçe saymak olarak değerlendirmişti.

  Davada Kritik Ethereum Detayı!

  Letitia James KuCoin’in ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonuna (SEC) kayıtlı olmadığını ve New York Emtia Vadeli İşlemler Komisyonuna uygun şekilde hareket etmediği gerekçesi ile faaliyet gösteremeyeceğini iddia ederken, kritik bir Ethereum (ETH) vurgusu da dikkat çekti. Davada savcılığın iddianamede en büyük altcoin’in bir emtia olduğunu iddia etmesi dikkat çekti.

  Altcoin’lerin emtia mı yoksa bir menkul kıymet mi olduğu tartışmaları hatırlanacağı üzere bir süredir piyasaları ikiye bölmüştü. SEC, Bitcoin (BTC) dışındaki tüm altcoin’leri menkul kıymet olarak ilan etse de ABD’den bir düzenleyicinin Ethereum’u emtia olarak sınıflandırması umut verdi.

  KuCoin Geçen Yıl Da Ceza Almıştı

  Davalı kripto para borsası KuCoin, geçtiğimiz yıl da benzer bir süreci Kanada’da yaşamıştı. Kanada’da Ontario Menkul Kıymetler Komisyonu tarafından lisanssız hizmet verdiği gerekçesi ile KuCoin suçlu bulunmuş ve milyonlarca dolarlık bir ceza şoku yaşamıştı. Yine Aralık ayında Hollanda Merkez Bankası da yatırımcıları KuCoin borsasının risklerine karşı uyarmıştı. Şimdi de New York’tan açılan dava ile birlikte köşeye sıkışan kripto para borsasının sürece ne şekilde dahil olacağı merak ediliyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle