Kripto Para

New York Senatosu BTC madenciliğini incelemeye aldı

  Kripto para sektörüne yönelik eleştirilerin başında madencilik işlemlerinin tükettiği elektrik miktarı geliyor. New York Senatosu’na sunulan yasa tasarısı, emisyon araştırması yapılması için kripto para madenciliğini 3 yıllığına durdurma kararını da içeriyor…

  New York Senatörü Kevin S. Parker tarafından senatoya sunulan yasa tasarısı, kripto para basınında geniş yankı buldu. Bu tasarıda, eyalet genelindeki kripto para madencilerinin 3 yıllığına geçici olarak durdurulması teklif edildi. Tasarı, değerlendirme kapsamına alındı ve Çevre Koruma Komitesi’ne gönderildi.

  Kripto para madenciliği yapan tesislerin çevreye verdikleri zararın ölçülebilmesi ve değerlendirilebilmesi için New York Senatosu harekete geçti. Eyalette bulunan Bitcoin (BTC) madenciliği tesisleri ve diğer kripto para madencilik tesislerinin çevreye verdiği zararlar incelenecek. Tasarının kabul edilmesi durumunda New York’un emisyon hedefleriyle örtüşmeyen tesislerin madencilik yapması yasaklanacak.

  Madencilik Tesislerinin Çevreye Etkileri Araştırılacak  

  Tasarıda sadece 1 kripto para işlemi için harcanan elektrik miktarının ABD’deki ortalama bir evin 1 aylık tükettiği elektriğe denk olduğuna vurgu yapıldı. Eyalette bulunan kripto para madencilik tesislerinin New York’un harcadığı enerji miktarını arttırdığına dikkat çekildi. New York Senatörü Kevin S. Parker, bu sürecin araştırılması için senatoya yasa tasarısı sunan isim oldu.

  Sunulan yasa tasarısında New York’ta 3 yıl boyunca kripto para madenciliğinin askıya alınması talep edildi. Bu sürede maden tesislerinin gaz emisyonu, su ve hava kirliliği yaratıp yaratmadığı ile vahşi yaşamı nasıl etkilediği mercek altına alınacak. Eyalette geçtiğimiz yıllarda kabul edilen Climate Leadership and Community Protection Yasasına aykırı olduğu tespit edilen madencilik tesisleri kapatılacak.

  Eyaletteki Emisyonlar Sıfırlanacak

  New York Valisi Andrew Cuomo, imzaladığı bu yasayla New York’taki emisyonları 2040’a kadar tamamen sıfırlama sözü verdi. Bu yasa tasarısı kripto para sektöründe endişeyle takip edilse de benzer örneklerinin ABD’de diğer eyaletlerde de alınabileceği düşünülüyor. Madenciler, eski bir kömür santralinde kripto para madenciliği yapılabilmek için 19 megawatt gücünde doğalgaz tüketiyor. Bunun gibi örnekler ile BTC madenciliği yenilebilir kaynaklardan tedarik edilen elektrikle devam ettirilecek.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle