BTC'yi bekleyen büyük risk! Grayscale hamlesi kâbus olabilir

  Arkham Intelligence raporuna göre Grayscale, dünya çapında en fazla Bitcoin’e (BTC) sahip ikinci şirket konumunda. Toplam BTC varlığı 627 bin adedi aşan şirketin spot BTC ETF başlatması piyasa için risk yaratabilir mi?

  Grayscale tarafından ihraç edilen GBTC fonu, dünya çapında en büyük ikinci BTC sahibi olarak kayıtlara geçti. 21 Ocak 2020 tarihinde SEC raporlama şirketi haline gelen Grayscale, hisselerini kuruma onaylattıktan sonra hızla büyüdü. Bazı uzmanlara göre Grayscale, piyasa açısından risk yaratacak kadar fazla miktarda BTC’ye sahip.

  Grayscale, bireysel yatırımcıların broker hesapları üzerinden alım satım yapabilmelerini sağlayan dijital para varlık yönetim şirketidir. Arkham analistleri, Grayscale şirketine ait BTC varlıklarının 627 bin adedi aştığını duyurdu. Buna göre şirket toplamda 16 milyar dolara eş değer BTC tutuyor. Ayrıca söz konusu varlıklar 1.7502den fazla adrese dağılmış ve hiçbir adreste 1000 BTC’den fazlası bulunmuyor.

  BTC Fiyatını Etkileme Riski Endişe Veriyor

  Grayscale’in önemli miktarda BTC varlığına sahip olması, şirketin BTC fiyatına etki edebilme potansiyelini tartışmaya açtı. Uzmanlar, şirketin alacağı kararlarla BTC’de düşüş veya yükseliş gibi fiyat manipülasyonları yapılabileceğini belirtiyor. Güncel verilere göre BTC’nin dolaşımdaki arzı 19.4 milyonun üzerine çıktı.

  BTC tamamen seyreltilmiş piyasa değeri 540 milyar doları aştı. Mevcut piyasa değeri ise 500 milyar doların üzerinde görülüyor. Bu verilere bakıldığında Grayscale’in varlıkları genel piyasa değeri açısından küçük görünebilir. Fakat atılacak adımların BTC fiyatını ve genel olarak kripto para piyasasını etkileyebileceği bir olasılık her zaman masadadır.

  BTC Yatırımcı Sayısı Giderek Artıyor

  Tüm bunlara rağmen analistler, kripto para piyasasının bu tür varlıklardan gelen olası hareketlerden toparlanacak kadar dirençli olduğunu hatırlatıyor. Santiment raporuna göre BTC sahiplerinin sayısında sürekli artış olması, piyasa açısından olumlu bir gelişme olarak yorumlanıyor. BTC sahiplerinin sayısı Ağustos sonundaki verilere göre 49.5 milyonu aştı.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle