Kripto Para

İlk BTC borsalarından olan Wex eski başkanı tutuklandı

  Dünyanın ilk Bitcoin borsalarından WEX (BTC-e) ile alakalı ilginç bir gelişme yaşandı. Uzun süredir ortalarda görünmeyen borsanın eski başkanı ortaya çıktı. 

  BTC-e olarak bilinen ancak yasal baskılar soonucu adını WEX olarak değiştirmek zorunda kalan kripto para borsası Rus vatandaşlarına kripto paralarla işlem yapma hizmeti veriyordu. Uzun zamandır kripto para borsalarını yakından takip edenler bu borsanın ismini sık sık duydular. Borsanın adının sık sık gündeme gelmesinin nedeni ise işlem hacmi veya işlem hızı değil birçok kara para aklama olayı ile suçlanmasıydı. 

  Kara Para Aklama Olayları

  Daha önce kripto para borsalarına bir çok hack saldırısı düzenlendi. BTC-e olarak bilinen Wex’in bu saldırılarda yer alan kişiler tarafından paraları aklamak için kullanılan bir borsa olduğu biliniyordu. En yoğun müşteri profilini, Deep Web kullanıcıları olarak bilinen çokta yasal olmayan işlerle alakası olan kişiler oluşturuyordu. Piyasaların dakikalar içerisinde alt üst olduğu Mt. Gox hack olayında da saldırganlar bu kripto para borsasını kullanarak para aklamı işlemini gerçekleştirmişti. 

  BBC’nin haberine göre Wex eski başkanı Dmitri Vasiliev bir süre önce  Polonya’nın başkenti Varşova’da tutuklandı. Vasiliev’in hakkındaki birçok dolandırıcılık suçundan dolayı arandığı zaten biliniyordu. Polonya yerel gazetecilerine göre 11 Ağustos'ta tutuklanan eski başkan hakkındaki suçlamalar nedeniyle büyük ihtimalle iadesi gerçekleştirilecek. Bir süre önce de BTC-e’nin başkanı olduğu iddia edilen Alexander Vinnik yine kara para aklama iddiaları ile tutuklandı. Vinnik’in 4 milyar dolar para aldığı iddia ediliyor.

  Binance Kara Listeye Aldı

  İlk kripto para borsalarından olan Wex, kara para aklama iddialarının gün geçtikçe artması ve güçlenmesi ile Binance tarafından kara listeye alınmıştır. Binance’ın bu kararı almasında Wez yöneticileri hakkında açılan soruşturmaların da etkili olduğu biliniyor. 6 yıl boyunca adı kara para aklama olayları ile sürekli ilişkilendirilen borsa böylece ömrünü tamamladı.

  Borsalara Güvensizliğe Sebep Oldu

  Sektöre karşı oluşan güvensizliğin Wez gibi ekosistemi istismar eden borsalar yüzünden hala kırılamadığı da bir gerçek.Bu sebeple yasal olarakta yoğun baskılara maruz kalan kripto para borsaları, saldırılar ve bu tür istismar olaylarına karşı artık daha ciddi ve özenli tedbirler almakta.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle