Kripto Para

Haftalık En Çok Kazandıran Altcoinler 22 – 29 Mayıs 2021

  Kripto para piyasasında yaşanan sert düzeltme hareketleri sonrasında altcoinlerde toparlanma sinyalleri devam ediyor. Lider kripto para biriminden beklenen yükseliş hareketi gelmese de bazı altcoin projeleri son 1 haftada hızlı yükselişler yaşayarak yatırımcılarını sevindirdi. Hafta içinde oldukça volatil bir grafik çizmesine rağmen kripto para piyasasındaki yükseliş beklentisi devam ediyor.

  22 Mayıs ile 29 Mayıs tarihleri arasında haftanın en çok kazandıran altcoin projelerini haftalık özel haberimizde bulabilirsiniz.

  Helium (HNT)

  Haftanın en çok kazandıran altcoin projelerinin başında, bir önceki haftada da listede olan Helium (HNT) geldi. Zaman zaman düşüş hareketleri ve satış baskısı ile karşılaşsa da son 2 haftadır yükseliş trendinde yer alan HNT fiyatındaki değerlenme yatırımcıların yüzünü güldürdü. HNT fiyatı geride kalan 1 haftada yüzde 46.70 oranında artış göstererek en değerli 100 kripto para birimi içinde zirvede yer aldı.

  Helium, düşük güçlü kablosuz cihazların birbirleriyle iletişim kurmasına ve düğüm ağı üzerinden veri göndermesine izin vermek için tasarlanmış, merkezi olmayan, blok zincirle çalışan bir ağdır. Temmuz 2020'den bu yana, Helium'un yerel tokeni HNT, ağın temelleri gelişmeye devam ederken, değer olarak hızlı yükselişi ile altcoin yatırımcılarının dikkatini çekmeyi başardı.

  HNT kripto para biriminin piyasada sürekli yükselmesinin üç nedeni, düğüm ağının artan boyutu, pasif gelir için bir düğüm çalıştırmanın kolaylığı ve Helium'un aracılık ettiği artan sayıda ortaklıktır. Özellikle kripto para piyasasını sarsan iki büyük sert düzeltme hareketinden sonra yatırımcılar, projesi güçlü olan altcoinlere yatırım yapmaya daha fazla önem vermeye başladı.

  Bu yüzden Helium fiyatı piyasa kan ağlarken bile yükseliş hareketlerini korumayı sürdürdü. Helium, kablosuz Nesnelerin İnterneti (IoT) cihazlarının iletişim yeteneklerini geliştirmek için özel olarak tasarlanmış bir “İnsan Ağı” oluşturma amacını taşıyor. Projenin gelecek vaat etmesi yatırımcıların da HNT kripto para birimine olan taleplerini arttırıyor.

  Polygon (MATIC)

  Polygon'un yerel kripto para birimi MATIC, üç nedenden dolayı geçen hafta yüzde 35'in üzerinde arttı. Geride kalan haftada borsalardan gelen güncel verilere göre haftanın en çok kazandıran altcoin projelerinden biri olan Polygon (MATIC) fiyatındaki yükseliş hareketleri yatırımcısını sevindirdi.

  Poligon (MATIC) son yedi gün içinde, Uniswap dışındaki tüm büyük kripto para birimlerinden daha iyi performans göstererek, son yedi gün içinde yüzde 35 değer kazandı. MATIC'in güçlü yükseliş trendinin arkasında, Polygon çevresinde artan hype, Google BigQuery duyurusu ve Mark Cuban'ın yatırımı da dahil olmak üzere birkaç büyük neden var.

  Son dönemde proje geliştiricileri, umut verici metaverse projeleri ve entegre Matic Plazma Zinciri getirdiler. Plazma Zincirlerini uygulayarak Polygon, projeler için yerleşik ölçeklendirme çözümleriyle birinci katman bir blok zinciri ağı sağlayabildi. Ayrıca Polygon 29 Mayıs'ta projenin Polygon varlıklarının Google Cloud'un BigQuery'sine entegrasyonunu tamamladığını duyurdu.

  Ren-Polygon köprüsü ve Ethereum uyumlu zincirler oluşturmak için SDK dahil olmak üzere birkaç yeni geliştirme dönüm noktası, altcoin projesine olan talebi arttırdı. Bu gelişmeler MATIC fiyatındaki yükselişi destekleyerek kripto para piyasasındaki çalkantılı görünüme rağmen değerin artmasını sağladı.

  Horizen (ZEN)

  Haftanın en çok kazandıran altcoin projeleri arasında Horizen (ZEN) de yer aldı. Piyasadaki sert düzeltmelere rağmen yüzde 23 oranında ciddi bir yükseliş ivmesi kazanan ZEN fiyatındaki artış altcoin yatırımcılarını sevindirdi. Bu yükseliş ve ZEN kripto para birimine olan talebin arkasındaki faktörler de kripto para basınında geniş yankı buldu.

  Son zamanlarda Horizen, üçüncü çeyrekte çıkacak olan Zendoo ana ağ sürümündeki geliştirmenin yolda olduğunu söyledi. Ekip, Zendoo'nun ticari uygulamalara uygun gelişmiş ölçeklenebilirlik ve esneklik sunacağını iddia ediyor. Ayrıca merkezi olmayan finans sektörü, yatırımcılara çok sayıda fırsat açtığı için bu dönemde projeler değer kazandı.

  Horizen'in likit stake platformu StakeHound ile ortaklığı, ZEN yatırımcılarının Ethereum tabanlı DeFi ekosistemine katılmasına ve bundan yararlanmasına olanak tanır. Horizen yan zincir ekosistemini genişletmek için son birkaç hafta içinde APIS, IOTA, DIA ve Copper ile bir dizi ortaklık duyuruldu. Şirket, topluluğunun 2021'in 1. çeyreğinde yüzde 13.2 büyüdüğünü duyurdu. Bu gelişmeler altcoin yatırımcılarını cezp ettiği için ZEN fiyatında hızlı yükseliş gerçekleşti.

  Uniwap (UNI)

  Son dönemde Ethereum tabanlı merkezi olmayan borsada adından söz ettiren Uniwap (UNI) haftanın en çok kazandıran altcoin projelerinden biri oldu. Borsalardan gelen güncel verilere göre UNI fiyatı geride kalan 1 haftada yüzde 22 oranında artış göstererek yatırımcısını sevindirdi. Ağ üzerinde yaşanan gelişmeler fiyattaki yükselişin temel sebeplerini oluşturdu.

  Platformun kendi UNI tokenı, kullanıcıların Uniswap forumlarında iyileştirmeler veya değişiklikler önermelerine olanak tanır. Böylelikle daha yüksek holdingler daha fazla oylama gücü anlamına gelir. Kripto para piyasasında yaşanan sert düşüşlerde ve yüksek volatilite ortamında UNI token stabil durumunu koruyamasa da fazla kayıp vermemesiyle dikkat çekti.

  Coinbase ve diğer merkezi borsaların sunucuları, panik satış ve fırsatçı satın alma sürecinde oluşturulan aşırı ticaret hacmiyle baş edemedi. Ancak Uniswap platformunda, Ethereum blok zinciri nedeniyle daha güvenli bir ortam oluştu. Merkezi olmayan borsa Uniswap, Mayıs ayında platformunun 3. sürümünü başarıyla başlattı ve piyasada yaşanan gerilemeye rağmen yüksek ticaret hacimlerine neden oldu.

  Mayıs ayındaki piyasa düzeltmesi nedeniyle, alanın gördüğü en üretken boğa koşusu üzerine gölge düşüren kripto para birimi alanı baskı altında kaldı. Bu piyasa koşullarında bile Uniswap v3'ün başarısı altcoin yatırımcılarının da dikkatinden kaçmadı. Ayrıca Uniswap topluluğunun neredeyse tamamı, Ethereum tabanlı merkezi olmayan borsada (DEX) Katman-2 çözümü olan Arbitrum'un desteğini talep ediyor.

  Monero (XMR)

  Geride kalmak üzere olan haftanın en çok kazandıran altcoin projeleri arasında Monero (XMR) kripto para birimi de yer aldı. Borsalardan gelen güncel verilere göre yüzde 15 oranında artış yaşayan XMR fiyatı, kripto para piyasasındaki sert düşüşlerden etkilense de kısa sürede toparladı. XMR fiyatını yükselişe geçiren gelişmeler de altcoin yatırımcıları tarafından yakından takip edildi.

  Kullanıcılar artık üçüncü taraf bir aracıya ihtiyaç duymadan ve alım satım yapan karşı tarafa güvenmeye gerek kalmadan Monero ve Bitcoin ticareti yapabiliyorlar. Güvensiz çapraz blok zinciri uygulamalarını kolaylaştıran açık bir protokol olan COMIT Network, son açıklamasında müjdeli haberi verdi.

  Monero (XMR) ve Bitcoin (BTC) arasındaki uçtan uca atomik takasların artık ana ağda mevcut olduğunu duyuran COMIT Network’ün açıklaması kripto para basınında dikkat çekti. Bu sayede kullanıcıların bir aracıya veya alım satım karşı tarafına güvenmeye gerek kalmadan XMR ile BTC takası yapmaları mümkün oldu.

  Kripto para kullanıcıları, düzenlenmiş bir finans kurumu kullanmadan daha kolay ticaret yapabiliyorlar. Ayrıca Monero kripto para birimi, özel ve değiştirilebilir özellikleriyle bilinir. Diğer kripto para birimlerinden farklı olarak Monero, tüm işlemler için göndereni, alıcıyı ve tutarı gizler. Bu, gizlilik korumalarının Bitcoin karıştırma, Ethereum karıştırma ve diğer tüm “gizlilik coinleri” birleştirildi.

  Kolay ve özel eşler arası değişim için yüksek kullanıcı talebi gören Monero ağının kripto para birimi XMR fiyatı da haftanın genelinde iyi bir performans ortaya koydu. 22 Mayıs ile 29 Mayıs tarihleri arasında en değerli ilk 100 kripto para birimi listesinde en çok kazandıran projeler bu şekilde sıralandı.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle