Kripto Para

Mısır Merkez Bankasından kripto para uyarısı

  Kripto para sektöründe inanılmaz gelişmelerin yaşandığı bu süreçte Mısır Merkez Bankası kripto paraların risklerine karşı yeni bir bildiri yayınlandı. Merkez bankası tarafından yayınlanan bildiride kripto paraların spekülatif olması ve devlet güvencesinden yoksun olması gibi konulara vurgu yapıldı. Ülkede kripto paralara uzun zamandır mesafeli yaklaşılıyor.

  Tüm dünyada ilginin giderek arttığı kripto para piyasasında son günlerde çok önemli gelişmeler yaşandı. Coinbase borsasının halka arz edilmesinin de etkisi ile başta Bitcoin olmak üzere birçok kripto parada yükselişler meydana geldi. Lider kripto para birimi Bitcoin 64 bin dolar seviyesini aşarak yeni bir rekora imza attı. Sektörde birçok olumlu gelişme yaşanırken, hükümetlerin ise kripto paralara önyargılı tavrı devam ediyor. Mısır Merkez Bankası vatandaşları kripto paralara karşı uyardı.

  Mısır Merkez Bankası 2018 yılında da kripto paralar konusunda vatandaşlara uyarıda bulunmuştu. Kripto sektörüne karşı mesafeli olan Mısır’da kripto para üretmek, ticaretini ya da reklamını yapmak yasak. Ülkede buna rağmen kripto paralarla ilgilenen vatandaşlar ise yayınlanan bir bildiri ile kripto para risklerine karşı uyarıldı.

  Kripto paralar için spekülasyon vurgusu yapıldı

  Mısır Merkez Bankası tarafından yayınlana bildiride kripto paraların volatil olmasına vurgu yapıldı. Kripto para piyasasında global çağlı bir spekülasyonun olduğuna yönelik ifadelerin yer aldığı bildiri ile ani fiyat değişiklikleri vatandaşlara hatırlatıldı. Kripto paraların dengesiz olduğu belirtildi. Bildiride ani fiyat değişikliklerinden kaynaklı kripto para yatırımlarının vatandaşlara ciddi kayıplar yaşatabileceği vurgulandı.

  Merkez bankasının kripto para piyasasının olumsuz yönleri ile ilgili yaptığı diğer vurgu ise sektörde devlet güvencesinin bulunmaması oldu. Piyasanın devlet denetiminde olmadığı bu nedenle yatırımcıların devlet güvencesinden faydalanamayacağı hatırlatıldı.

  Mısır dijital para konusunda kısıtlama getirmiyor

  Merkez bankasının yayınladığı bildiri ile ilgili ülkedeki ekonomistlerden de açıklamalar geldi. Mısırlı ekonomistler kripto para piyasasının Mısır ekonomisinin dengesini bozabileceğini düşünüyor. Bununla beraber merkez bankasının yasaklar dijital paralara değil, kripto paralara getirdiğine de vurgu yapıldı. Ülkede dijital para üretimine karşıtlık yok. Bununla beraber kripto para sektörüne yönelik ciddi bir önyargı var.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle