Kripto Para

Coinbase Almanya pazarına yelken açacak!

  ABD merkezli, dünyanın en büyük kripto para borsalarından Coinbase, gelen son bilgilere göre Almanya’da hizmet vermeyi sürdürmek adına finansal regülatörden saklama lisansı talebinde bulundu. Federal Mali Denetleme Kurumu (BaFin) da bu lisansı verdi.

  Bloomberg muhabiri Walter Brandimarte’nin Twitter üzerinden yaptığı açıklamaya göre Coinbase borsası Almanya’nın baş finansal düzenleyicisinden yasal izin aldı. ABD’nin en büyük kripto para borsası, Almanya’da halihazırda verdiği hizmetleri sunmaya devam edebilecek. Federal Mali Denetleme Kurumu (BaFin) tarafından alınan bu lisans sayesinde Coinbase, diğer kripto para işlemleri için koruyucu gibi hareket edebilecek.

  Bu Lisansı Alan İlk Şirket Coinbase Oldu

  BaFin tarafından konuya ilişkin olarak yapılan basın toplantısında, Coinbase’in bu lisansa sahip olan ilk şirket olduğu ifade edildi. Almanya’da Kasım 2019 döneminde çıkan bir yasa, kripto para hizmetleri veren şirketleri kapsıyordu. Bu yasaya göre kripto para hizmeti sunan şirketlerin yasal düzenleyiciye lisans başvurusu yapması gerekiyordu ya da ülke sınırlarından ayrılmaları gerekiyordu. Söz konusu dönemde şirketlere başvuru için verilen son tarih 30 Kasım tarihiydi.

  Nasdaq Adımı Sonrası Coinbase Adımlarını Büyütüyor

  Coinbase aldığı bu izin ile Almanya pazarında hizmet vermeye devam edecek. Coinbase, Almanya hamlesinden önce bir de benzer şekilde Japonya’da izin almıştı. Japonya’nın finansal düzenleyicisi FSA tarafından verilen onaydan bir hafta sonra şirket bu kez Almanya’da adım atmış oldu. Sadece son haftadaki bu iki adıma bakıldığında bile Coinbase’in Nisan ayında Nasdaq’ta listelendikten sonra hizmet ağını genişlettiği görülebiliyor.

  BaFin Tarafından Verilen Lisans Sonrası Bir Ekip Kuruldu

  BaFin tarafından ilk kez verilen bu lisansın ardından BaFin bir de bölümler ve disiplinler arası bir ekip kurdu. Kurulan ekip, lisansı verilen kripto saklama işleri ile ilgili karışık sorunlara çözüm üretmek adına bir araya getirildi. Coinbase dünyanın dört bir yanında hizmet ağlarını genişletmeye devam ederken, en büyük rakibi Binance ise son dönemlerde finans düzenleyicileri ile karşı karşıya kalmış durumda.

  Binance son olarak İngiltere’den bir yasak engeli ile karşı karşıya kalırken, Coinbase de ABD dışında finansal düzenleyiciler ile dirsek teması kurmayı bırakmıyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle