Kripto Para

Rusya Merkez Bankasından kısıtlama ve dijital Ruble hazırlığı

  Rusya Merkez Bankası yetkilisi, çıkarmayı planladıkları dijital ruble hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Yetkili, özel stablecoinler hakkında bazı sınırlamaların getirilebileceği konusunda uyarı yaptı…

  Dünyanın dört bir yanında olduğu gibi, Rusya da kendi dijital merkez bankası para birimi (CBDC) çıkarma çalışmalarını sürdürüyor. İlk olarak Çin’in başlattığı dijital yuan çalışmalarının ardından pek çok ülkenin merkez bankası, kendi ülkelerinde kullanılan para biriminin blok zincir tabanlı projelerine odaklandı. Rusya merkez bankası da dijital rubleyi piyasaya sürmek için çalışmalara ara vermeden devam ediyor.

  Rusya Merkez Bankası Finansal Teknoloji Departmanı başkanı Ivan Zimin, dijital ruble arkasındaki ekip olarak özel stablecoinlere odaklandıklarını belirtti. Yetkilinin ulusal basına yaptığı açıklamada, stablecoinlerin rublenin Rusya içindeki hakimiyeti için bir problem yarattığını söyledi. Zimin, bu tehdidi açıklarken daha da ileri giderek stablecoinlere sınırlama getirilmesinin muhtemelen ufukta göründüğüne dikkat çekti.

  Stablecoin Sorununa Sınırlama Çözümü

  Ivan Zimin, dikkat çeken açıklamasında stablecoin sorununa çözüm olarak sınırlama getirilebileceğini söylerken şu ifadeleri kullandı: “Teminatsız kripto para birimlerinin kullanımını kısıtlamak için ilk adımı çoktan attık. Bundan sonra ödemelerde stablecoin kullanımını sınırlayarak büyük olasılıkla ikinci bir adım daha atacağız.”

  Rusya merkez bankasının bu yılın sonlarına doğru bir dijital ruble prototipini piyasaya sürmeyi planladığı biliniyor. Zimin’in bu açıklamaları, dijital ruble ile stablecoinler arasındaki rekabet konusunda bir miktar korumacı yaklaşıma işaret ediyor. Çünkü Zimin, “Stablecoinler, teminatsız özel kripto para birimleri, çeşitli diğer parasal ikameler ödeme aracı olarak kullanılamaz” açıklamasında bulundu.

  Sberbank Sbercoin Çıkaracak Mı?

  Rusya’nın en büyük bankası Sberbank da blok zinciri destekli adımlar atmaya başladı. Dev banka varlık ticareti için blok zinciri destekli bir platform oluşturmak için harekete geçti. Ayrıca merkez bankası ile ruble destekli Sbercoin’i çıkarmak için de uygulama planlarını duyurdu. Rusya’da stablecoinler en yüksek seviyelerde bile hız kazanırken, merkez bankasından müdahale gelebileceği endişesi kafaları karıştırıyor. 

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle