MicroStrategy CEO’su: BTC’de dalgalanmayı tercih ederim!

  Ağustos 2020 döneminde yaptığı Bitcoin (BTC) yatırımı ile ilk kez Bitcoin yatırımı yapan kurumsal şirket olan MicroStrategy’nin CEO’su Michael Saylor, son dönemlerin popüler konularına değindi. Saylor BTC madenciliği, fiyat dalgalanmaları ve BTC’nin kripto paralara karşı duruşu gibi konuları değerlendirdi.

  Tesla ve SpaceX CEO’su Elon Musk, geçtiğimiz günlerde Bitcoin (BTC) madenciliğine kullanılan fosil yakıtların oluşturduğu çevre kirliliğine dikkat çekmişti. Musk, bu nedenle Tesla’nın BTC ödemelerini askıya alacağını duyurmuştu. Elon Musk’ın bu açıklamaları sonrasında Bitcoin sert değer kayıpları yaşamaya başladı ve piyasada dalgalanmalar görüldü. Bitcoin’deki bu düzensiz ve aşağı yönlü eğilimli hareketlilikler daha sonra Çin’den gelen sıkı önlem haberleri ile daha derin bir hal aldı.

  Geçtiğimiz yıldan bu yana düzenli olarak Bitcoin satın alan dev yazılım şirketi MicroStrategy’nin CEO’su Michael Saylor, CNN ile bir röportaj gerçekleştirdi. Saylor, söz konusu röportajda Bitcoin fiyatındaki dalgalanma, BTC madenciliği ve Bitcoin’in diğer kripto paralara karşı konumu gibi konulara değindi. Elon Musk, geçtiğimiz günlerde Kuzey Amerikalı BTC madencileri ile görüştüğünü dile getirmişti. Bu görüşmeyi düzenleyen kişi olan Michael Saylor da “Bitcoin Madencilik Konseyi” isimli kuruluşun kurulmasına ön ayak olmuştu.

  BTC’nin Olumsuz Algılanmasında Ana Akım Etkisi

  BTC’nin bir “varlık sınıfı” olarak olgunlaştığını ifade eden Saylor, son dönemlerde olumsuz anılan BTC için ana akımın ele aldığı haberleri gösterdi. Saylor, BTC’nin kısa vadedeki fiyat hareketliliklerinin ana akıma yansıdığını, bu sebeple olumsuz bir aktarıma maruz kaldığını dile getirdi. Saylor, son 15 ayda BTC fiyatının %700 oranında arttığını hatırlattı.

  BTC ile Altın ve Hisse Senedi Kıyaslaması

  BTC fiyatındaki dalgalanma konusunda konuşan Saylor, Bitcoin’in son 10 yılda hisse senetlerinden 10 kat, altından ise 100 kat daha iyi performans ortaya koyduğunu dile getirdi. Saylor “İstikrarlı bir durgunluğun karşısında, dalgalanmayı ve onunla birlikte gelen canlılığı tercih ederim” sözlerini dile getirdi.

  Saylor’dan “Emek İspatı Yapısı” Vurgusu

  Ünlü CEO’ya göre BTC’nin uzun vadede başarılı olmasının arkasında “emek ispatı yapısı” bulunuyor. Saylor’ın konuya ilişkin açıklaması şöyle:

  “Bitcoin dominant durumda olan kripto varlık ağıdır ve 100 yıl boyunca hayatımızda olacak. Uzun vadeli bir varlık istiyorsanız, onu tamamen merkezsiz ve izne dayalı olmayan hale getirmelisiniz… Emek ispatı yapısı merkezsiz, güvenli ve uzun süre entegre olacak bir şeyi tasarlamak için en iyisi.”

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle