Kripto Para

BTC’de kritik ikilem: Sahne ayıların mı, boğaların mı?

  FED faiz kararı ve önümüzdeki aylara ilişkin açıklamaları ile yükselişe geçen lider kripto para birimi yol ayrımına girdi! Lider kripto para biriminin günlük ve haftalık grafiklerde görülmesi beklenen iki kritik teknik analiz bileşeni piyasaları ikiye böldü.

  Önceki akşam ABD Merkez Bankası (FED) faizleri 25 baz puan açıkladı ve önümüzdeki günler için daha ılımlı konuştu. FED açıklamasından güç alan kripto para birimleri yükselişe geçerken, Bitcoin (BTC) 24 bin 200 dolar düzeylerine yükselerek Ağustos’tan bu yana gördüğü en yüksek seviyeye ulaştı. Bugün BTC grafikleri, iki kritik teknik analiz detayı konusunda bizleri uyarıyor. Bitcoin’de ayılar mı boğalar mı piyasayı ele geçirecek?

  Günlük Grafiklerde “Golden Cross” Detayı

  Lider kripto para biriminde yılbaşından bu yana başlayan yükselişle birlikte finansal piyasalarda sıkça duyduğumuz “Golden Cross” oluşunu günlük periyotlardaki grafiklere yansıdı. Yükseliş sinyali olarak bilinen ve 50 günlük fiyat ortalamasının 200 günlük fiyat ortalamasını yukarı yönlü kesmesini tanımlayan Golden Cross, önemli bir boğa sinyali olarak değerlendirilmektedir.

  Haftalık Grafiklerde “Death Cross” Oluşuyor

  Günlük grafiklerde lider kripto para birimi için her ne kadar işler yolunda gitse de haftalık grafiklerde bahsedilen “Golden Cross” detayının tam tersi bir oluşum gözleniyor. Bu kez 50 günlük fiyat ortalamasının 200 günlük fiyat ortalamasının altından geçtiği ve ayı sinyali olarak değerlendirilen “Death Cross” oluşumu analistleri telaşlandırdı.

  Material Indicators kurucu ortağı Keith Alan tarafından FED öncesi yapılan açıklamada bu durum, “Şüphesiz riskli varlıkları birbiriyle ilişkiliydi, ancak BTC Ocak ayında yüzde 40’lık bir ralliyle hisse senetlerinden daha iyi performans gösterdi. Şimdi, SPX Aylıkta üçlü bir tepeye sahip ve BTC haftalıkta bir death cross oluşturuyor. Bu daha fazla olumsuzluğa neden olabilir.” ifadeleri ile durumu özetledi.

  Sinyaller Yüzde 100 Güvenilir Değil

  Günlük ve haftalık grafiklerde görülen ve her ikisi de farklı bir anlam taşıyan bu iki oluşum nedeniyle piyasa ikiye bölünmüş durumda. Bir grup yatırımcı golden cross nedeniyle pozitif bakarken, bazı yatırımcılar haftalık bazdaki bozulmanın işleri yolundan çıkarabileceğini söylüyor. Uzmanlar ise bu iki oluşumun da yüzde 100 güvenilir olmadığını hatırlatarak, her iki duruma karşı yatırımcıları hazırlıklı olmaları konusunda uyarıyorlar.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle