Kripto Para

Nayib Bukele ABD’li senatörlere sert çıktı! “Bunaklar”

  ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi’nde yer alan 3 senatör, El Salvador’un Bitcoin’i (BTC) yasal para birimi olarak kabul etmesine ilişkin bir yasa tasarısı sundu. ABD Senatosu’nda gündeme gelen söz konusu yasa tasarısına El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele’den sert tepki geldi.

  Orta Amerika’nın en küçük ülkesi konumunda bulunan El Salvador, 2021 yılına kadar dünya genelinde çete çatışmalarıyla, güvensiz sokakları ve küçük ekonomisi ile gündeme geliyordu. Ancak El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele’nin göreve gelmesinden sonra El Salvador’un imajı da değişmeye başladı. Bukele’nin sunduğu Bitcoin (BTC) yasa tasarısının kabul edilmesiyle birlikte ise ülke, tüm dünyada Bitcoin ile özdeşleşmiş bir ülke olarak gündeme gelmeye başladı. Bu yönde eleştirilerle de sık sık karşı karşıya kalan El Salvador, bu kez ABD Senatosu’nda gündeme geldi.

  Yasa Tasarısının İçeriği Ne?

  ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi’nde yer alan 3 senatör, El Salvador’un Bitcoin’i yasal para birimi olarak kabul etmesine ilişkin bir yasa tasarısı sundu. Eğer bu yasa tasarısı resmi olarak kabul edilir ise; ABD finans sistemine yönelik olarak, “El Salvador’un Bitcoin yasasından kaynaklanan risklerin azaltılması için” bir Dışişleri Bakanlığı raporu oluşturulacak. Söz konusu yasa tasarısı Cumhuriyetçi Senatör Jim Risch, Komite Üyesi Cumhuriyetçi Senatör Bill Cassidy ve Komite Başkanı Demokrat Senatör Bob Menendez tarafından Senato’ya sunuldu.

  Cumhuriyetçi Senatör Risch’in Açıklamaları

  Senato’ya söz konusu yasa tasarısını sunan senatörler arasında yer alan Cumhuriyetçi Jim Risch, konuya ilişkin açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

  “El Salvador’un Bitcoin’i yasal para olarak kabul etmesi, Orta Amerika’daki kırılgan bir ABD ticaret ortağının ekonomik istikrarı ve finansal bütünlüğü hakkında önemli endişeler yaratıyor. Bu yeni politika, Çin ve organize suç örgütleri gibi kötü niyetli aktörleri güçlendirerek ABD’nin yaptırım politikasını zayıflatabilir. İki partili mevzuatımız, El Salvador’un politikasına daha fazla açıklık kazandırmayı ve yönetimin ABD finans sistemine yönelik potansiyel riski azaltmasını gerektiriyor.

  Senatörler Analiz Raporları Talep Etti

  Jim Risch’in açıklamalarının yanı sıra bir diğer Cumhuriyetçi Senatör Bill Cassidy de El Salvador’un BTC hamlesi ile kara para aklayan kartellere kapıları açtığını ve bu durumun ABD’nin çıkarlarını baltaladığını öne sürdü. Cassidy açıklamasında “ABD kara para aklama ile mücadele etmek ve doların rezerv para konumunu korumak istiyorsa bu konuyu doğrudan ele almalıyız” dedi. Senatörler, açıklamalarının yanı sıra sundukları tasarıda bir de şu konulara ilişkin rapor talep etti:

  • ABD’nin finans sistemine yönelik olası riskleri azaltma planlaması,
  • El Salvador’da siber güvenlik, ekonomik istikrar ile demokratik yönetişim risklerinin ve Bitcoin yasasının oluşturduğu risklerin analiz raporları.

  Nayib Bukele Sert Tepki Gösterdi: İç İşlerimizden Uzak Durun

  ABD Senatosu’nda gündeme gelen El Salvador’un ardından, El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele bu duruma sert tepki gösterdi. Bukele konuya ilişkin yanıtında “Tamam bunaklar… Egemen ve bağımsız bir ulus üzerinde yetkiniz sıfır. Biz sizin sömürgeniz, arka veya ön bahçeniz değiliz. İç işlerimizden uzak durun. Kontrol edemeyeceğiniz bir şeyi kontrol etmeye çalışmayın.” ifadelerine yer verdi. Nayib Bukele’nin cesur ve sert yanıtı, sosyal medyada ve kripto para topluluklarında övgü ile karşılık buldu.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle