Kripto Para

Youtube’da Elon Musk taklitçileri 10 milyon DOGE çaldı

  9 Mayıs TSİ 06.30’da Tesla ve SpaceX CEO’su Elon Musk, şarkıcı Miley Cyrus ile birlikte Saturday Night Live (SNL) programını sundu. Elon Musk’ın programı sunmasını fırsat bilen dolandırıcılar sosyal medyada harekete geçti. Dolandırıcılar, umutlu izleyicilerden 5 milyon dolarlık Dogecoin (DOGE) topladı.

  Tesla ve SpaceX CEO’su Elon Musk, 2021 yılının en ünlü isimlerinden biri olmayı başardı. Bu başarıyı önce “dünyanın en zengin insanı” olarak elde eden Musk, daha sonra kripto paralara gösterdiği ilgi ile bunu katladı. Özellikle Dogecoin (DOGE) konusunda artık tek başına marka haline gelen Elon Musk, 9 Mayıs TSİ 06.30’da Saturday Night Live (SNL) programını sundu. Ünlü şarkıcı Miley Cyrus ile programı sunan Elon Musk’ın isminden yararlanmak isteyen dolandırıcılar, programı fırsat bilerek harekete geçti. Dolandırıcılar, program sırasında 5 milyon dolarlık Dogecoin topladı.

  Sahte Youtube Yayınından İnsanlara Seslendiler

  Elon Musk’ın sunucu koltuğunda oturduğu SNL yayını, sezonun en yüksek reytingli 3. yapımı oldu. Programı izlemek isteyenlerin bir kısmı Youtube üzerinden yayını takip etti. Ancak Youtube üzerinden yayını izlemek isteyenlerin bir kısmı dolandırıcıların kurbanı oldu. Programı fırsat bilen dolandırıcılar, Youtube’da farklı yayınlar açarak “Elon Musk, tüm DOGE sahiplerine dağıtılması için 500 milyon DOGE veriyor” gibi sloganlar uydurdu. İzleyicilere bu sahte yayınlarda belli adreslere DOGE göndermeleri, karşılığında iki katını geri alacakları vaat edildi.

  Gönderim İşlemlerinin Bir Kısmını Dolandırıcılar Yapmış Olabilir

  Dolandırıcılara ait olduğu düşünülen adreslere 9 Mayıs tarihinde en az 9,7 milyon adet Dogecoin gönderildiği tespit edildi. Blockchain şirketi olan TRM Labs, gönderilen Dogecoin’lerin o tarihte yaklaşık 5 milyon dolara denk geldiğini açıkladı. Yapılan işlemlerin bir kısmının, dolandırıcıların kendi kendilerine güven aşılamak için yapıldığı düşünülüyor. Ancak kalan kısmını ise mağdur DOGE sahipleri oluşturuyor.

  Bir Mağdur Diğer Kripto Para Sahiplerine Seslendi

  Yaşanan hadisenin ardından Reddit platformunda “Redithikeitblue” isimli bir kullanıcı, Dogecoin subreddit bölümünde bir paylaşımda bulundu. Kullanıcı paylaşımında kripto para sahiplerine şöyle seslendi:

  “Aptal benden size bir uyarı… Bu dolandırıcılığa benim gibi inanmayın. Site size gönderdiğinizin 2 katını geri yollamayacak. Hayatımda ilk defa bir birikimim vardı. Şimdi cebimde sadece 60 dolar kaldı.”

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle